Kdo chce mít výstavní trávník, měl by si dát pozor na levné směsi. Sledujte hlavně složení

 Exterier 
15. března 2021 08:46 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Výběr travní směsi je důležitý Depositphotos
Kdo se chystá zakládat trávník, měl by vše pořádně promyslet. To, jak pažit bude vypadat, záleží totiž už na prvotním výběru travního semene. K dostání je totiž velké množství druhů a ne z každého dokonalý pažit vypěstujete.

Jestliže vám na budoucí podobě trávníku záleží, je třeba si pořídit skutečně kvalitní osivo. Pokud budete šetřit už v tomto ohledu, můžete s velkou pravděpodobností očekávat zklamání. Levné směsi totiž nezaručují trvanlivost porostu, mají horší vzcházení a celkově řidší vzhled. Kdo se obává, že by výběr travního semene sám nezvládl, může se obrátit na odborníky, kteří se problematice věnují.

Jen o ceně osiva to ale není. Musíte především sledovat složení travní směsi, to vám napoví podstatně více. Okrasný trávník je vždy složen z několika různých druhů trav. A právě vlastnosti těchto druhů určují kvalitu travní směsi.

Nejčastější druhy trav

Když si pozorně přečtete složení travní směsi, obvykle narazíte na některou z těchto trav:

  • jílek vytrvalý (Lolium perene L.)
  • kostřava červená (Festuca rubra agg.)
  • lipnice luční (Poa pratensis L.)

Do některých travních směsí se využívají další doplňkové travní druhy, jako je:

  • psineček obecný (Agrostis capillaris)
  • kostřava ovčí (Festuca ovina)
  • kostřava rákosovitá (Festuca arundinacea Schreber)
  • bojínek (Phleum pratense)

Každá tráva má svá plus i minus

Každý travní druh je jiný. Navzájem se od sebe liší svými biologickými vlastnostmi, jako je rychlost vzcházení, mohutnost a výška rostliny, šíře listové čepele, odolnost vůči suchu, vlhku, chladu, chorobám, zastínění či schopnosti regenerace.

Jílek vytrvalý

Jedná se o často využívaný travní druh. Má sytě zelenou barvu, dobře odnožuje. Velmi rychle vzchází (5-8 dní po výsevu). Klíčí z 80 procent. Je odolný proti zatížení, dobře regeneruje. Je měkký a pružný. Na jaře a počátkem léta dobře roste a postará se o pěkný vzhled trávníku. V létě se jeho růst zastavuje a jílek je často napaden hubovitými chorobami. Pokud mu nedopřejete vydatnou a pravidelnou zálivku, jeho listy zaschnou a zhnědnou. Vyžaduje častější sekání (ideálně na výšku 2 až 3 cm), jinak řídne a z trávníku ustupuje. Používá se do běžných travních směsí a směsí pro sport nebo pro dosev trávníku.

+ velká odolnost při zátěži
+ rychlé vzcházení a regenerace
- menší vytrvalost a odolnost proti vymrzání
- nižší odolnost vůči suchu
- náročnější na údržbu

Kostřava červená

Patří k nejvýznamnějším travním druhům a je zastoupena ve všech typech trávníků. Kostřava je sytě zelené barvy, některé odrůdy až šedozelené barvy. Snáší nízkou seč, mírný stín, mírné až střední zatížení. Není tedy příliš odolná proti sešlapání a při vyšší zátěži z trávníku ustupuje. Je vytrvalá a odolná vůči suchu. Je nenáročná na živiny i klimatické podmínky. Vzchází po dobu asi 14 dní. Klíčí ze 75 procent. Tvoří hustý a kvalitní drn. Vhodná do rekreačních a okrasných trávníků.

+ hustý a kvalitní drn
+ jemnost listu
+ snáší nízkou seč a mírný stín
- tvorba stařiny, nutná vertikutace
- pomalá regenerace
- nižší odolnost vůči zatížení

Lipnice luční

Lipnice je velmi vytrvalá a výběžkatá tráva. Její vzcházení je pomalejší (3-4 týdny). Klíčí ze 75 procent. V trávníku se vyvíjí pomalu a plného rozvoje dosahuje až ve třetím či čtvrtém roce. Později je ale konkurenčně velmi silná a odolná. V porostu zaplňuje mezery mezi trsy a rychle vyplňuje všechna poškozená místa. Snáší nižší sečení, ale vypadá dobře i při sekání na 5-6 cm. Je odolná při zátěži a dobře regeneruje. Nejčastěji se využívá do sportovních a rekreačních trávníků.

+ velmi vytrvalá, odolná vůči zátěži
+ pro nízké sečení, dobrá regenerace
+ dobrá tolerance vůči zimě
- pomalejší vzcházení a zapojení v trávníku

Jak při výběru nesáhnout vedle

Standardní travní směsi obsahují jílek vytrvalý (45-55 %), kostřavu červenou, druhy výběžkaté i trsnaté (30-40 %) a lipnici luční (10-15 %). V tomto poměru jsou většinou parkové travní směsi.

Čím více ve směsi bude kostřava a méně jílku, tím bude trávník co se týče vzhledu hustější a vzhledově okrasnější. Bude-li do směsi přidána kostřava ovčí nebo menší množství psinečku, bude trávník jemnější.

Naopak větší množství jílku (50-60 %) a více lipnice luční zajistí trávníku odolnost. Takové směsi se využívají pro zatěžované okrasné trávníky a sportovní plochy.

Pokud bude ve směsi převládat jílek (nad 60 %), půjde pravděpodobně o směs na rychlý dosev, protože jílek vytrvalý velmi rychle vzchází. Pokud potřebujete po zimě trávník zregenerovat, dopřejte mu takzvaný trávníkový zásyp, o kterém jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...