Plnokvěté pryskyřníky, jejichž květy nápadně připomínají pivoňky, můžete v těchto dnech vysadit
Pryskyřníků existuje více než 500 druhů a jejich jedinou nevýhodou je, že jsou všechny jedovaté. U nás v přírodě můžete narazit na pryskyřník prudký, který je postrachem všech chovatelů drobného zvířectva, nebo také na pryskyřník plazivý. V zahradách se ale nejčastěji objevuje pryskyřník asijský. I ten je jedovatý, i když jen mírně.
Do záhonů i truhlíků
Pryskyřníky si můžete pořídit snad v každé barvě, vyjma modré. Existují bílé, žluté, krémové, růžové, lososové, fialové, oranžové i rudé a vypadají tak krásně, že si je často vybírají nevěsty do svých svatebních kytic.
Pokud se je rozhodnete pěstovat, můžete je zasadit jak do záhonu, tak do truhlíku. Jako okrasnou trvalku u nás nejčastěji pěstujeme plnokvětý pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus), který pochází z východu. Roste na slunných místech a jeho domovinou je jihozápadní Asie. Zde se pryskyřník pěstuje již víc jak tři století.
Potřebují slunce a vodu
Pryskyřníky milují dostatek světla a chlad, i v květu snesou teploty pod bodem mrazu, pokud nejsou vystaveny ostrému větru. Za těchto podmínek kvetou pryskyřníky déle než šest týdnů, klidně i dva měsíce.
Drobné hlízy pryskyřníku je nejlepší vysadit v době od března do dubna. Aby se květině dařilo, potřebuje dvě základní věci - dostatek slunce a vody. Vybírejte proto slunné stanoviště nebo světlý polostín. Místo by mělo být chráněné proti silnému větru. A dopřejte pryskyřníkům vydatnou zálivku. Jen pozor, pryskyřník nesnáší ani sucho, ale ani přemokření.
Kyprá půda a hnojivo
Co se týká hlíny, ocení pryskyřníky neutrální, propustné a kypré půdy. Hlízy se totiž v udusané zemině rozvíjejí a rozmnožují jen velmi špatně. Před výsadbou se doporučuje hlízy namočit na 3 až 4 hodiny do vody.
Pokud je půda dostatečně bohatá na živiny, obejdete se bez hnojení. V opačném případě je dobré 1x do měsíce přidat do zálivky tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny.
Po odkvětu ustřihnout
Pryskyřníky začnou kvést někdy v květnu. Pokud se z jejich krásy chcete těšit co nejdéle, nezapomeňte stonek po odkvětu vždy ustřihnout. Tímto totiž značně podpoříte nové květenství. A pokud si budete chtít květy uřezat a dát do vázy, vybírejte si vždy nové květy, které vám vydrží ve vodě i dva týdny. Musíte jim ale průběžně měnit vodu.
Hlízy zazimujte
Po odkvětu nechejte odumřít listy a hlízy pak vyndejte z půdy, pečlivě je očistěte a uložte do chladné, ale bezmrazé místnosti, kde hlízy přezimují až do jara. Někdy se stane, že na matečních hlízách vyraší nové dceřinné hlízy, které lze opatrně oddělit a pak zvlášť vysadit. Přirozeně a hlavně bezplatně si tak můžete namnožit své oblíbené odrůdy.