Co dát do truhlíku na okno, aby vyniklo i na podzim

 Exterier 
27. září 2016 23:31 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Podzimní truhlíky Internet
Připadají vám okna bez truhlíků smutná? Proč jim nedat i na podzim šmrnc a nenechat je zářit? Připravili jsme pro vás pár inspirací na to, čím je osázet.
V září už začíná chřadnout krása květin, které se v truhlících staraly o barevný letní efekt. Neznamená to však, že do truhlíků musíme napíchat smrkové, šípkové, jeřábové větvičky, papírové růže či jiné náhražky. Přichází totiž čas neméně pěkných květin, které se postarají o pestrý balkon či okno až hluboko do zimy.

Na většině domů, ozdobených v létě květinami, zmizí s jeho sklonem všechen jas a s ponurou šedí podzimu velmi zešediví i ulice. Zahlédneme-li někde květinu za oknem, hned srdce poskočí při milé podívané. Pro samou péči o mrtvé zapomínáme na živé, na sebe. Právě v ponuré šedi podzimu je potřeba rozjásat ulice živými barvami květin. Nejvděčnější květinou podzimu je chrysantéma.

Rozmanité možnosti nabízí velký sortiment rostlin jako je zběhovec (Ajuga) v barevných varietách, stále více oblíbený krásnohlávek (Calocephalus), který sice v naší zeměpisné šířce většinou nepřezimuje, ale celou zimu vypadá krásně, dále kostřava (Festuca cinerea), tráva, která truhlíku dodá krásné aranžmá, rozmanitý sortiment dlužich (Heuchera), nádherných květin s červeným, karamelovým i svěže zeleným zabarvením listu, různé druhy rozchodníků (Sedum), které nás zaujmou svojí barevností a strukturou.

Do kombinací takových truhlíků můžeme použít několik druhů brslenů (Euonymus), které opět nabízejí velkou barevnou škálu. I bylinky se krásně hodí pro tento typ výsadby, například mateřídouška (Thymus) nebo šalvěj (Salvia). Všechny jmenované rostliny (sortiment je však samozřejmě mnohem bohatější) vnášejí barevnost a krásnou strukturu za okno, na balkon či terasu.

Velkého oživení v truhlíku dosáhneme použitím kvetoucích rostlin. Taková krásně rozrostlá minimaceška dokáže divy. A zkuste vysadit do podzimního truhlíku u nás zatím moc nepoužívaný brambořík (známe ho většinou jen pro použití do bytu) a budete mile překvapeni. Nemůžeme zapomenout na okrasné papričky, okrasné zelí, úplně obyčejnou dvouletku starček (Senecio), který nabízí krásnou stříbrnou barvu a strukturu, na všude přítomné chryzantémy v mnoha barvách a stejně tak na mnoho druhů vřesů.

Příklady kombinací pro truhlík dlouhý 60 cm
- zběhovec (Ajuga), kostřava (Festuca), brambořík (Cyclamen), rozchodník (Sedum)
- starček (Senecio), chryzantéma (Chrysanthemum), dlužicha (Heuchera ´Palace Purple´)
- minimaceška, krásnohlávek (Calocephalus), vřes, okrasné zelí
- mateřídouška (Thymus ´Variegated´), okrasná paprika, brslen (Euonymus), minimaceška

Jednoznačně nejdůležitější podmínkou úspěchu při pěstování truhlíkových květin je kvalitní substrát. Musí být dostatečně výživný, humózní, porézní a vododržný (ne příliš vysýchavý). Dřívi si pěstitelé museli zeminu připravovat smícháním rozleželého přesátého kompostu s kvalitní rašelinou a přídavkem písku.

Tuto ne právě lehkou práci vám nyní usnadní již namíchané zahradnické substráty.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...