Již dávno jsou pryč betonové podlahy v garážích. Výhody a nevýhody jiných materiálů.

Podlaha v garáži musí čelit vysoké zátěži zejména vůči vodě, kterou si dovezeme do garáže na pneumatikách automobilu, v zimním období také soli ze silnic.
 Exterier 
04. října 2016 12:05 / Wikimedia Commons/Ddgonzal
  0   0
Už dávno jsou pryč časy, kdy podlaha v garáži byla pouze z čistého betonu. V dnešní době se vám nabízí stále více možností: keramické dlaždice, barevné nátěry, betonové zahušťovače (speciální hmota používaná k zakrytí pórů v betonu) a v neposlední řadě epoxidová pryskyřice.
Všechny tyto možnosti propůjčí podlaze skvělý vzhled, jsou snadné na údržbu, vyrábějí se v nejrůznějších barvách a tvarech, navíc také ochrání betonovou podlahu před škodlivými chemikáliemi či olejovými skvrnami.

Důležitou podmínkou, aby podlaha v garáži nepraskala, je vytvořit ji v dostatečně silné vrstvě, aby unesla váhu vozidel, s nimiž budeme do garáže zajíždět.

Pro podlahy garáží platí stejné základní požadavky jako na jiné konstrukce, právní předpisy však s výjimkou požárních vlastností podlahy a protiskluznosti nášlapné vrstvy neřeší.Hydroizolační a ochranná vrstva na podlaze by měla být vytažená na stěny a navazující konstrukce, aby voda obsahují chloridy nemohla přímo namáhat beton, vrstva musí být odolná poškození a musí být jednoduše opravitelná. Když budete předělávat podlahu, dejte pás dlaždic i na spodní stranu stěny, aby voda neměla jak vzlínat. Nalepte je však na oškrabanou a suchou stěnu.

Hlavně zabezpečte větrání garáže. Spousta garáží má největší problém v odvětrání. Auta tam posléze rezaví víc, než kdyby stála venku. Jde o to, že zde musí být dostatečná cirkulace vzduchu. Dle státní normy by měla mít garáž větrací otvory o ploše minimálně 0,0225 m². Jestli máte v garáži elektřinu, doporučujeme instalaci odvětrávací mřížky s pomaloběžným ventilátorem na vypínač. Ten spotřebuje minimum energie a zajistí solidní výměnu vlhkého vzduchu.

Dlaždice

Výhody:

jsou vyráběny v mnoha klasických barvách i barvách „ na přání" a vybírat si můžete z nepřeberného množství designů a vzorů

tyto dlaždice jsou vyráběny z vysoce kvalitního PVC, vyžadují minimální přípravné práce a jejich pokládka může být hotová prakticky za den

k výběru jsou vinylové nebo glazované keramické dlaždice

Nevýhody:

aplikace je o něco náročnější.

glazované dlaždice mají ty samé nevýhody jako povrchy opatřené nátěrem

pro keramické dlaždice musí být spodní vrstva perfektně hladká.

takováto podlaha absorbuje vlhkost a tudíž má tendenci k tvorbě plísní

Epoxidový nátěr

Výhody:

barvy na bázi epoxidové pryskyřice vytvářejí lesklý povrch a jednotný vzhled podlahy.

pokud vám nevadí trocha práce, je toto nejlepší volba právě pro vás. Epoxidová pryskyřice je velice odolná a příliš nezatíží váš rozpočet.

epoxidové nátěry jsou k dispozici v různých barvách nebo i v klasické šedé barvě. Do epoxidové pryskyřice se přidávají dekorativní částečky, díky kterým se docílí designu žuly nebo teraco.

je-li nátěr proveden kvalitně, vydrží celá léta

Nevýhody:

epoxidový nátěr vyžaduje určitou náročnost při aplikaci - je třeba provést přípravné práce přímo na betonové podlaze, jinak epoxidový nátěr na beton dostatečně nepřilne

epoxidový nátěr není vhodný do garáží, ve kterých se v nadměrné míře vyskytují chemikálie vyteklé z motoru vozu či sůl v zimním období; navíc, tyto nátěry jsou náchylné k zabarvování a negativně na ně

působí také horké pneumatiky, což celkově může vést k odloupávání nátěru

dalším faktorem je případná kondenzace, která epoxidovému nátěru také škodí

a v neposlední řadě možnost uklouznutí, která je s hladkými povrchy v podstatě spojena
◼ redakce / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V Austrálii byl objeven obří trilobit, který byl děsivým predátorem v období prvohor

Tech

Bezpečnostní riziko v našich domovech? Robotický vysavač dokáže shromažďovat citlivá data

Dům a zahrada

Potřebujete rychle vypulírovat sedačku nebo koberec? Pomůže vám silná trojice čističů

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu