Tipy na čištění žaluzií

 Tipy a inspirace 
18. října 2016 05:31 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Čištění žaluzií nikoho nebaví.  Wikimedia Commons/W.J.Pilsak
Žaluzie, zvlášť ty vodorovné hliníkové, pomalu patří ke standardnímu vybavení našich domácností. Jsou levné, praktické a dobře vypadají. Mají vlastně jen jednu chybu – složitější údržbu. Stírat prach na každé lamele zvlášť je totiž zdlouhavé a pracné.

Jak a čím žaluzie čistit
Pokud je ale na žaluziích špína, ne pouze smítka prachu, pak je třeba řešit jejich očistu jinak. Nejlépe mírně navlhčeným hadrem, jímž se každá lamela otře zvlášť. Pro usnadnění této namáhavé a zdlouhavé práce je možné žaluzie zavřít (a poté otevřít) a čistit je jako jednu velkou plochu. Opět platí, že je příhodné být opatrný a trpělivý. Do vody je dobré přidat přípravek na odstranění mastnoty, obvykle však stejnou úlohu zastane i ocet.

Nejpoužívanějším způsobem je sklopení lamel a setření celé plochy vlhkým hadrem po směru sklopených lamel. Je to rychlá a poměrně účinná metoda. Ovšem v místě, kde se lamely překrývají, prach zůstane. "Proto je třeba setřít plochu ještě v opačném směru. Tady ale pozor, postupujte opatrně a pomalu, aby se lamely nepoškodily a nezkřivily," radí František Kalát z úklidové firmy. Tímto způsobem je nutné umýt žaluzie z obou stran a pak většinou ještě skla oken, kde zůstanou zbytky vody a saponátu.

Žaluzie je možné vyčistit klasickým vysavačem, ke kterému se pouze přidá odpovídající úzká hubice. Tento postup však nezbaví žaluzie případné mastnoty, co se na ně usazuje zejména v kuchyni. Samozřejmé je, že je potřeba snížit výkon přístroje na minimum. Hodí se také pomocník, co bude lamely držet, aby se nezkroutily nebo nezlámaly. Stejným principem pomůže i malý vysavač do auta, s nímž nebude manipulace tak náročná.

Na sprchu raději zapomeňte. Sundat žaluzie a vzít je pod sprchu je metoda sice rychlá, nikoli však stoprocentně účinná. Ve vodě ze sprchy nemáte žádné odmašťovací přípravky, takže například žaluzie z kuchyňských oken zůstanou upatlané. "U hodně špinavých žaluzií prach a mastnotu jemným proudem vody neodstraníte. A pokud byste použili silný proud vody, můžete zase lamely zprohýbat a zničit," varuje Jan Čep z firmy na čištění žaluzií.

Pokud si pořídíte rukavice či speciální kartáče, kterými umyjete několik lamel najednou, můžete obyčejný hadr zahodit. Práci značně zrychlíte, aniž by utrpěla kvalita práce. Cena těchto výrobků se pohybuje kolem padesátikoruny a používat se dají jak nasucho, tak namokro s využitím čisticích prostředků.

Speciální rukavice snadno a mnohem levněji nahradíte z domácích zdrojů. Stačí si na ruku navléct starou rukavici či ponožku a setřít prach s jejich pomocí. Žaluzie přitom opět můžete setřít buď nasucho, nebo použít mnohem účinnější mokrou variantu s přídavkem saponátu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Oáza pohody: Jak zahradní lavičky a domky promění vaši zahrádku

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí