Tmavou místnost neprosvětlí bílá. Které barvy to dokážou?

 Interier 
26. října 2016 07:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tmavších barev na stěnách se nemusíme bát ani v hůře osvětlených místnostech  / inStory.cz
Tvrzení, že pouze a jedině bílá malba prozáří tmavou místnost, je mýtus. Útulnou atmosféru naopak podpoří syté barvy, které navíc při umělé osvětlení pohlcují nežádoucí stíny.
Při výmalbě velkých ploch bychom si ovšem měli dát pozor na použití agresivních barev. Velké plochy jako větší plochy stěn, strop, větší kusy nábytku a tak dále by měly mít neutrální barevnost. Které tóny a odstíny tedy budou nejvhodnější?

Bíla barva je tvořena kombinací všech barev spektra, tedy lidským okem viditelné červené, oranžové, žluté, zelené, tyrkysové, modré a fialové. Když je všechny spojíme, vidíme bílou. Znamená to, že bílá odráží všechno světlo, které na ni dopadá. A právě tady vznikl mýtus, že bílá barva tmavou místnost prozáří.

Do interiérů, v nichž převažuje bílá barva, se hodí výrazný detail, například fototapeta. Některou z použitých barev se nabízí opakovat i na jiném bytovém doplňku.

Pozor na nežádoucí šeď
Pokud máme v místnosti dostatek přirozeného světla, bílé stěny se krásně rozzáří, odrážejí přijaté světlo a zesvětlují místnost. Když je ale místnost tmavá a proniká do ní málo přirozeného světla, nemá se od bílé na zdi co odrazit. Proto ani s pomocí čistě bílé na stěnách nedosáhneme kýženého rozzáření a prosvětlení místnosti.

Bílá kopíruje osvětlení
Bílou vymalovat samozřejmě můžeme, musíme ale počítat s tím, že bude působit našedle. Výsledný efekt bude záležet především na barvě použitého umělého osvětlení. Když použijeme zdroje světla se žlutým nádechem, bude bíle natřená zeď zabarvena dožluta, pokud dáme přednost studenému světlu, bude mít nádech například do modra.

Jak se zbavit stínů
V tmavé místnosti, která je po většinu dne osvětlena umělých světlem, také vznikají nepěkné stíny. A právě ty absorbují syté barvy. Na velkých plochách se určitě vyvarujme agresivních barev, jako je čistě červená.

Výsledek napoví jednoduchá zkouška
Jestliže si přece jen nejsme jisti, stojí za to zvolenou barvu nejprve vyzkoušet, zda přece jen nepůsobí příliš tmavě. Zvolenou barvou stačí natřít velké kusy kartonu a pověsit je do místnosti. Pak několik dní sledujme, jak se barva mění během dne. V málo osvětlené místnosti totiž původně sytá barva opticky poněkud vybledne. Můžeme proto klidně sáhnout třeba po tmavě modré, safírové zeleni nebo třeba pudrové fialové.

V prosvětlení tmavé podlahy vám pomohou i podlahy. Tady je třeba zvolit takový materiál podlahoviny, která odráží světlo, tedy bílou nebo světlé odstíny dřeva či jejich imitace. Některé dřeviny, třeba javor, nabízejí přirozený hedvábný lesk, jenž se dá znásobit lakováním.

Nejen v interiérovém designu mnohdy platí, že méně je více, ale v případě tmavých bytů a svítidel spolehlivě funguje opak. Více je vždy lépe. Svítidla vybírejte nejen esteticky, ale také prakticky. Použít lze například i lištu s několika světelnými zdroji, která se připevňuje na strop, a je vybavená buď svítidly vytvářejícími rozptýlené světlo, nebo bodovkami, které osvětlí konkrétní místo. Křišťálové lustry odrážejí světlo za každých okolností.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej