Zazimujte zahradní techniku!

 Technika 
24. října 2016 23:45 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Aby kvalitní sekačka jezdila příští rok jako letos, alespoň chvíli se jí věnujte. Internet
Sezóna péče o trávníky nám pomalu končí a v nejbližších dnech lze očekávat sněhovou nadílku. Pokud své stroje nebudete používat v zimě k úklidu sněhu, je třeba je správně zazimovat, aby i v další sezóně bez problému sloužily k vaší spokojenosti.
Asi málokdo pečuje o zahradu, aniž by si nepořídil pár pomůcek. A protože to není mnohdy levná záležitost, samozřejmě chce, aby sloužily co nejdéle a nejspolehlivěji. A to bez pravidelné péče a správného uložení nepůjde. Proto je dobré vědět, co potřebují.

Zazimování sekačky

Nejdůležitější je motor. Ten nikdy nemyjte proudem vody, mohla by se poškodit zapalovací soustava, případně vniknout voda do oleje či benzínu. Úplně postačí vlhký zahradní hadřík, kterým motor jemně setřete a zbavíte zaschlých nečistot a zbytků trávy. Určitě musíte vylít benzín z karburátoru, vyprázdnit nádrž a pod svíčku je dobré stříknout trochu oleje.

Vyměnit olej, to je pravidlo, které musíte dodržet před každou sezonou. Na oleji určitě nešetřete. Lije se nejlépe z jara, ale někdo toto dělá přes zimu.

Dále zkontrolujte nože, pokud žádají přebroušení, přebrousíte. Pozor na neodborné nabroušení, nůž se může stát nevyvážený a pak ta sekačka tzv. kope tak, jako kdybyste nevyvážili kola na autě. A může poškodit ložiska klikové hřídele motoru.

Motorová pila

Na její zazimování myslete ve chvíli, kdy se začne ochlazovat a teplota padá k nule, pak ji dejte na suché a mrazuvzdorné místo.

„Před uložením proveďte údržbu, ale vždy při vypnutém motoru a vytaženém síťovém kabelu či kabelu svíčky. Před delším uskladněním byste měli překontrolovat opotřebení řezacích částí, nabrousit řetěz, vylít olej z olejové nádržky a vyprat řetěz v olejové lázni. Také vyfoukat ze všech prostor kompresorem piliny, vyčistit prachový filtr,“ říká Tomáš Nevečeřela, produktový specialista společnosti se zahradní technikou.

Řetězové pily pohání dvoutaktní motory, které maže olej smíchaný s benzinem, ovšem jen když je ve správném poměru – jinak se může motor poškodit. Ale pozor, tento poměr se mění i dlouhým skladováním, takže všechno palivo před zimou vylejte! Maximální doba, po kterou zůstává beze změny, je šest týdnů.

Vyžínače a plotostřihy

Odstraňte pečlivě kousky trav a větví – včetně těch uvízlých mezi noži. U strojů na benzin byste ho měli dolít aditivem nebo nahradit akrylátovým palivem s dlouhou životností. Samotný benzin v nádrži přes zimu změní kvalitu a může na jaře při nastartování poškodit motor. Prázdná nádrž naopak nesvědčí palivovému filtru.

Strunu z vyžínače vyjměte a přes zimu ji nechejte namočenou ve vodě – zachová si pružnost a vydrží déle.

Nezapomeňte na zahradní hadici

Ještě než přijde zima, hadici vylijte a stočte. Je dobré ji i další plastové předměty uskladnit ve tmě. Každá umělá hmota se dlouhodobým působením ultrafialového záření poškozuje.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Oáza pohody: Jak zahradní lavičky a domky promění vaši zahrádku

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí