Máte doma alergika? Pořiďte si speciální koberce

 Interier 
04. července 2018 11:31 / Martina Langová
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Pokud máte zdravotní problém, pak na výběru koberce velmi záleží Pixabay
Pokud kýcháte a smrkáte při každé možné příležitosti, nebo už dokonce máte alergii potvrzenou lékařem, pak si musíte dávat pozor na to, co si domů kupujete. Spousta věcí je pro vás zapovězených.

Alergická onemocnění jsou momentálně jednou z největších epidemií v Evropě. Nejčastěji je zastoupen atopický ekzém a alergická rýma. Největší problémy nám doma dělají klasické koberce, zvlášť ty s dlouhým chlupem, péřové peřiny a o chlupatých zvířatech nemluvě. Jakmile má někdo alergii, pak jí musí podřídit životní styl i vybavení svého domu. Tedy pokud nemá v plánu se dusit alergickými záchvaty.

Nebezpečné textilie

Textilie, které nechybí v žádné domácnosti, jsou obrovským pohlcovačem prachu. Ten je pak doslova rájem pro roztoče. Právě jejich výměšky jsou oním spouštěčem alergických reakcí. Prach a roztoči jsou alergenem číslo jedna – pro dospělé i pro děti. Roztočům se daří zejména v kobercích, záclonách, závěsech, polštářích a peřinách.

Stejně tak je vhodné vyhnout se záclonám a závěsům, kde si roztoči libují a navíc se tam usazuje prach. Lepší alternativou jsou žaluzie. Co se pak týče postele a zejména ložního prádla, měli bychom se zaměřit nejen na nákup kvalitních věcí, ale zároveň je jednou za sedm až deset dní vyprat. Samotnou přikrývku a polštář bychom pak měli prát co tři měsíce.

Útulný doplněk

Koberce jsou jednou z věcí, které mohou způsobovat nepříjemné alergické záchvaty. Ukrývá se v nich spousta roztočů, kteří mají na svědomí vznik alergií. Pokud jste alergici a přesto byste rádi kobercem svůj dům ozdobili, pak sáhněte po kusových kobercích. Vypadají dobře, v místnosti dokáží udělat přímo zázraky a navíc se na nich neusazuje tolik prachu, jako na kobercích položených na celé ploše místnosti.

Kusový koberec obydlí zútulní a dokonce zastíní některé nedokonalosti. Působí esteticky a společně s dalšími doplňky dotvoří jedinečný charakter místnosti. Hovořit se dá i o vylepšení akustické a tepelné vlastnosti interiéru. A v neposlední řadě pak chrání podlahu před opotřebením a zpříjemňují chůzi. Novým trendem jsou i kobercové čtverce.

Výběr koberce

Pokud se rozhodnete kusový koberec koupit a jste alergici, pak se zaměřte výhradně na ty s krátkým vlasem. Nejlepší jsou v tomto směru takzvané zátěžové koberce. Dále vybírejte podle toho, kam jej chcete umístit. Poraďte se s prodávajícím o nejvhodnějším materiálu. Kupujte spíše takové, které jsou z umělého vlákna. Jste-li alergici, koberec z vlny nebo hedvábí pro vás nebude tou správnou volbou. Pro vás možná lépe, protože umělé koberce jsou znatelně levnější, než ty z přírodních materiálů.

Dobrou volbou jsou i takové koberce, které jsou odolné proti vodě a je možné je vodou čistit. Tvar si vyberte podle toho, jak se vám bude hodit do vybrané místnosti. A co se týče vzoru, vyvarujte se zbytečně složitých, které mohou působit přeplácaně. Sáhněte spíše po jednodušších vzorech. Ty nejjemnější odstíny je vhodné umístit do ložnice a předsíně. Naopak v obýváku můžete mít sytější barvy.

Čištění koberců

Při očistě koberce dávejte pozor na to, zda je vybraný čisticí prostředek vhodný právě pro vás. Pokud si nejste jistí, sáhněte raději po přírodních čističích. Zde se skvěle uplatňuje ocet naředěný s vodou v poměru 1 : 1. Podobně poslouží i citron. Skvrny pak odstraní sůl nebo jedlá soda.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu