Nepodceňujte výběr dlažby a vyvarujte se těchto častých chyb

 Tipy a inspirace 
29. června 2018 09:52 / Jan Novák
  1
📷
4 fotografie v galerii
Pokud přípravu zanedbáte, s výsledkem spokojeni nebudete Shutterstock
Výběr dlažby na dvorek či zahradu je důležitá součást stavby či rekonstrukce každého domu. Mnozí majitelé tomu ale přesto nepřikládají dostatečnou pozornost. Jakých chyb byste se měli vyvarovat?

Jednou z příčin problémů je to, že dlažba se pokládá až na úplný závěr stavby, kdy už je všechno ostatní, zejména hrubé práce, hotové. Práce na domě tak často vyčerpají rodinné rozpočty natolik, že úprava jeho okolí se dodělává jen z toho, co zbyde. Stavebník si v tomto případě neuvědomuje, že právě okolí domu upoutá návštěvu jako první.

Nejlevnější není nejlepší

Z toho také plyne, že vybírat dlažbu jen podle ceny není nikdy to nejvhodnější řešení. Měli byste mít v hlavě jiná kritéria, a to i za cenu toho, že s pořízením dlažby nějaký ten pátek počkáte, než budete mít pohromadě potřebnou sumu. O druzích dlažby jsme psali zde.

Dlažba, kterou vyberete, by měla totiž ladit k fasádě i architektuře vašeho domu. Zároveň by měla vydržet co nejdéle. Pokud nezanedbáte přípravu, stejně jako u každé jiné investice se vám pečlivost časem vrátí.

Pozor na technické chyby

Vyvarovat byste se také měli technických chyb. Musíte si uvědomit, jestli po dlažbě budete jen chodit, nebo po ní budete přejíždět zahradní technikou či dokonce automobilem. Na příjezdové cesty a na parkoviště budete potřebovat silnější a hrubší dlažbu, která vydrží větší zátěž.

Lidé často vybírají tenčí dlažbu, aby ušetřili. Záhy se diví, že jim pod koly automobilu popraská. Pro osobní auta výrobci doporučují šířku desky šest až osm centimetrů. Čtyřcentimetrová se hodí na terasu nebo na cestičky.

Zámková nebo skládaná dlažba?

Zamyslet byste se měli i nad tvarem dlažby. Pokud si chcete pohrát s velkým množstvím variant, zvolte dlažbu skládanou. Nabízí více možností a vytvořit si můžete i různé obrazce. Výhodou zámkové dlažby zase je, že kostky do sebe zapadají a ani časem se nerozcházejí. Hodí se tak i do zatáček nebo na cesty, kde se často brzdí.

Kapitolou samou pro sebe jsou estetické chyby, které často vyplývají z nevkusu majitele a jeho neochotě nechat si poradit. Částečně je na vině i výše zmíněná snaha stavebníků hledat co nejlevnější řešení.

Lidé někdy nakupují i u neprověřených výrobců. Předtím, než se vydáte za nákupem dlažby, si tak o výrobci zjistěte maximum informací, ptejte se známých a vyhledejte si reference. Pamatujte na to, že kvalitní zboží také stojí více peněz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu