Vyrobte si medovou svíčku. Poradíme vám, jak na to

Krásná dekorace i milý dárek
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
21. června 2018 12:06 / Pixabay
  0   0
V obchodech jsou zbytečně drahé. Doma si je můžeme vyrobit za pár korun, vcelku rychle a máme-li děti, pak výrobou svíček zaměstnáme i jejich tvořivé ruce.

Svíčky jsou staré jako snad celé lidstvo samo. Staří Egypťané využívali papyrus, který namočili do živočišného tuku (nejčastěji do loje, který odpudivě čpěl a vytvářel hustý dým) nebo do včelího vosku a zapálili. To je ještě ta lepší varianta. Číňané k tomuto účelu využívali velrybí tuk a ve starověku se vosky vyráběly dokonce z hmyzu, výjimečně z rostlin. K rostlinné říši se klonili i Indové, kteří vosk získávali vyvařením skořice.

Voňavá ozdoba domova

Vyrobit si doma svíčku není nic těžkého. Svíčky můžeme vyrábět ze svíčkového gelu a různých typů vosku – hlavní tři druhy jsou parafin, sojový a včelí vosk. Do parafinu se většinou přidává stearin, který vylepšuje jeho vlastnosti.

Z přírodních vosků se mimo včelí používal v minulosti k výrobě svící také vosk z vavřínu. Chcete-li však něco skutečně extra, pak se pusťte do výroby svíčky medové. Krásně voní a s medovým materiálem se skvěle pracuje. Navíc dekoraci, která vám ozdobí i provoní byt, budou obdivovat všechny vaše návštěvy. Nejen vosk, ale i kokosový olej doma můžete využít.

Suroviny pro výrobu

Pro suroviny na medovou svíčku si zajděte do specializovaného obchodu nebo raději rovnou ke včelaři. Tam je budete mít ještě levnější. Potřebovat budete medovou plástev. Včelař vám prodá jen v přírodní barvě. Ve specializovaném obchodě pak seženete i nejrůznější barevné varianty. Je tedy na vás, co zvolíte. Dále budete potřebovat knot. Na trhu je jich k mání mnoho druhů – bavlněný, vlněný, dřevěný… Opět je na vás, který zvolíte. Velmi dobře a snadno se pracuje s knotem dřevěným. Na každý pád se nemusíte bát velkých vydání, ani knot, ani vosk nestojí žádné závratné sumy peněz. Skutečně jde jen o několik málo korun. 

Jak na to?

1. Medový plást, který jste si pořídili, nařežte na obdélníky. Dlouhé a široké by měly být tak, jak vysokou a tlustou svíčku chcete mít. Pokud chcete mít opravdu hodně širokou svíčku, třeba i na několik knotů, pak využijte pro jednu svíčku klidně i dva pruhy medového plástu.

2. V dalším kroku si připravte knot. Délku si upravte sami podle velikosti vámi zvolené svíčky. V každém případě však počítejte s tím, že by knot měl být zhruba o 1 – 2 centimetry vyšší než je přichystaný medový plást. Dobrým tipem je také namočení knotu do vosku dřív, než jej vůbec použijeme. Lépe nám pak bude totiž hořet.

3. Připravený a přesně ustřihnutý knot pak přiložte na okraj kratší strany medového plástu tak, aby jeden konec byl současně s plástem a druhý přečníval. 

4. Jeden konec pruhu z plástve vezměte do rukou, nahřejte nad zapálenou svíčkou aby byl tvárný a nelámal se. Položte na něj knot a opatrně jej začněte obalovat pláství. Ale pozor - má tendenci se lámat, a proto není opatrnosti nazbyt. Plást by měl mít v každém případě nejméně pokojovou teplotu. Když je studenější, má tendenci se lámat ještě více. 

5. Pozor dávejte i na vzdálenost plástve a svíčky. Pokud budete nahřívat plástev příliš blízko, zčerná. Jakmile svíčka nabude většího průměru, nebude už třeba plástev nahřívat vůbec. Samotnou plástev pak obtáčíme okolo knotu, až dojdeme k jejímu konci. Konec plástve opět lehce nahřejeme a svíčku dokončíme. 

6. Hotovou svíčku můžete ihned dle libosti používat. Dejte si ji na místo, kde se bude krásně vyjímat a užijte si její krásu i vůni.

Tip pro fajnšmekry

Chcete-li ještě voňavější medovou svíčku, obalte knot před vložením do plástu ve vosku s příměsí éterického oleje. Zvolit můžete ideálně levandulový, meduňkový nebo citronový. Svíčka tak následně získá další voňavý rozměr. 

Martina Langová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu