Výběr šatní skříně: Jaký materiál a jaký typ zvolit pro váš byt?

 Interier 
09. února 2019 11:34 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Čím více věcí pojme vaše skříň, tím lépe Shutterstock
Úklid bytu obvykle nepatří mezi ty nejoblíbenější činnosti. Hodně při něm pomohou vhodně zvolené úložné prostory, například šatní skříně. Schované oblečení totiž nebudí takovou pozornost, jako kalhoty přehozené přes židli či mikina odložená na komodě.

Čím více věcí pojme úložný prostor a nebudou se tak volně povalovat po bytě, tím více bude interiér působit čistším a uklizenějším dojmem. Šatní skříň dokáže pojmout hodně oblečení, ale můžete do ní ukrýt i mnoho dalších věcí. Pokud vám to prostor bytu dovolí, určitě je dobré si nějakou pořídit.

Při výběru šatní skříně by ale člověk neměl hledět jen na vzhled, ale i praktickou stránku věci. A hlavně své individuální potřeby. Každému totiž bude vyhovovat jiný typ. A je jedno, zda budete mít šatní skříň v ložnici, v šatně nebo předsíni.

Než vůbec do obchodu s nábytkem vyrazíte, je dobré si promyslet několik základních věcí, které vám pak výběr šatní skříně hodně usnadní. Například kolik věcí k uskladnění máte. Dalším důležitým parametrem jsou i rozměry místnosti, kam si skříň hodláte pořídit. Pečlivě si změřte, jak velkou skříň si vlastně vůbec můžete dovolit. Neméně důležité je také vědět, zda plánujete věci věšet na ramínka, nebo většinu z nich poskládáte do polic.

Police nebo šatní tyč

Vnitřní uspořádání šatní skříně je opravdu hodně důležité. Možná vám v obchodě přijde jedno, zda váš vyhlédnutý kousek má to či ono, ale jakmile začnete doma skříň využívat, všechny nedostatky se okamžitě vyrojí. A i z tak praktického nábytku, jakým šatní skříň bezesporu je, se může stát nepraktická věc, která vám v bytě jenom překáží.

Pokud si nejste jistí, zda budete více využívat šatní tyč nebo police, zvolte takovou skříň, která obojí kombinuje. Šaty, halenky, košile a jiné mačkavé věci pověsíte na ramínka, trička a svetry úsporně uložíte do polic. Na spodní prádlo, pásky a jiné doplňky pak určitě oceníte výsuvné šuplíky.

Navíc dnes jsou už k dostání i různé vychytávky, jako například výsuvné držáky na kravaty či kalhoty, nebo dokonce i výsuvné koše na špinavé prádlo. Pořídit se také dají organizéry na šátky či pásky.

Skříň do malého prostoru

Pokud máte hodně oblečení, ale málo místa v bytě, určitě sáhněte po skříni, která je až ke stropu. Díky horním policím využijete prostor na maximum. Přístup k nim je sice složitější a pravděpodobně se neobejdete bez stoličky, ale pro ukládání sezonního oblečení jsou police v horních patrech naprosto ideální.

Spoustu místa také ušetříte se skříní, která má posuvné dveře. Při otevírání tak nijak nezasahuje do prostoru. A pokud chcete, aby zavírání dveří nevydávalo takřka žádný hluk, pořiďte si speciální tlumič dovírání.

Oděvy na ramínku potřebují alespoň 60 cm hlubokou skříň. Pokud se vám tak hluboká skříň do místnosti nevejde, nezoufejte. Existují skříně, které mají šatní tyč montovanou kolmo na záda skříně, u některých pak jdou i vysunout pro lepší přehled.

Zrcadlo má výhody i nevýhody

Součástí mnohých šatních skříní je také zrcadlo - u klasického skříňového otevírání může být umístěno uvnitř i venku, pokud dáte přednost posuvným dveřím, bude muset být jen zvenku.

Zrcadlo umístěné na vnější straně dveří opticky zvětší místnost, je tak vhodné do menších prostor. Někomu by ale mohlo být při usínání zrcadlo v místnosti nepříjemné. Nevýhodou také je, že je zrcadlo náchylné k ušpinění a budete se o něj muset častěji starat. Abyste viděli dobře nejen na sebe, ale i na obsah skříně, můžete zvolit skříň, která má zabudované osvětlení.

Materiál určuje cenu

Podobně jako u ostatních kusů nábytku je výběr materiálu velmi důležitý. Skříň by určitě měla ladit se zbytkem nábytku v místnosti, pokud je již zařízená, budete mít výběr jednodušší. Jestliže zařizujete místnost celou, dobře zvažte, jakému stylu, barvě či dekoru dáte přednost. Co se týká materiálu, nejčastěji se setkáte s masivem nebo MDF a LTD deskami.

Masiv

Naprostá klasika, která vládne nábytku už po staletí. Masiv dodá místnosti teplý a přírodní nádech. Dřevo je velmi odolné a osobité. Díky jeho kresbě bude každá skříň originál. Jemné škrábance snadno zbrousíte a skříň bude opět bez chyb. O dřevo je ale nutné pečovat, ať už přelakováním, nebo napuštěním přírodními oleji či vosky. O tom, jak pečovat o dřevěný nábytek, jsme blíže psali zde.

MDF a LTD desky

Tyto materiály jsou cenově příznivější, a pokud mají kvalitní ABS hrany, je i jejich odolnost poměrně vysoká. Vybírat můžete z nespočtu barev i dekorů, a to včetně velmi kvalitní imitace dřeva. Povrch může být jak lesklý, tak i matný. Údržba těchto materiálů je snadná, stačí je jen otřít vlhkým hadříkem. Pamatujte ale na to, že lesklý povrch je potřeba čistit častěji, protože na něm lehce vynikne každá nečistota.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu