Matrace vydrží funkční až osm let. Můžete však její životnost prodloužit

 Interier 
06. února 2019 13:55 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Čistá matrace je základ pro zdravý spánek Internet
Matrace je klíčovou věcí pro zdravý a pohodlný spánek. Jen na kvalitním produktu ale nezáleží. Je nutné se o matraci také správně a pečlivě starat. Jednak tím matraci prodloužíte životnost, ale hlavně - čím více času čištění matrace věnujete, tím více uděláte pro vaše zdraví a komfort.

Matrací existuje mnoho typů a každá má něco do sebe. Vybrat ideální právě pro vás není úplně snadné. Vybrané parametry totiž nemají žádné optimum ani ideál (až na výjimky) a spíše platí, že každá hodnota nebo každý stupeň jsou určeny jiné skupině lidí.

Chcete-li si tedy vybrat naprosto nejideálnější matraci, pokuste se napřed poznat sebe, pochopit své spací návyky, a podle nich, své výšky, hmotnosti, návyků nebo i zdraví a věku volit určitý typ tvrdosti matrace. A mezi jednotlivými matracemi pak vybírejte na základě dalších faktorů, které jejich užitek pro vás ovlivňují.

Životnost matrace

Životnost matrace se reálně pohybuje z hygienických důvodů kolem sedmi až osmi let. Pečlivou údržbou ji však můžete značně ovlivnit. Matrace, která se nečistí, vydrží zdravá sotva čtyři nebo pět let, pak se v ní začnou množit bakterie a špína, kromě zápachu je tedy i zdraví nebezpečná. Ovšem budete-li ji pravidelně prát a udržovat, pak můžete její životnost zvýšit i na deset let, což je poměrně podstatný rozdíl. Kvalitní matrace totiž není zrovna nejlevnější záležitost.

Otáčejte a větrejte

Co se týká údržby matrace, samozřejmostí by mělo být její otáčení a větrání. Člověk se zcela běžně při spánku potí, na tom není nic špatného, je to přirozené. Stejně tak, pokud jste nemocní, bude se tělo snažit vyloučit ze sebe co nejvíce škodlivých látek v podobě potu.

I přes ochrannou vrstvu povlečení a prostěradla se část z toho dostane i do matrace. Proto byste neměli zapomínat ráno nechat matraci provětrat a uschnout. Stejně tak, pokud chcete matraci otáčet (což byste dělat měli, aby nebyla na jedné straně proležená, ale aby se deformace vyvažovaly), měli byste s tím počkat, až se vyvětrá a proschne. Vlhká a otočená by se vám matrace zapařila a mohla by dokonce začít plesnivět.

Pratelný potah je výhodou

Co se týče čištění matrace, velkou výhodou je zde potah, který se dá lehce sundat. Pak je praní více než snadné, prostě složíte potah do pračky, nastavíte teplotu ideálně na 60 °C nebo i více, aby se matrace účinně zbavila všech organických nečistot, a po usušení je hotovo.

Horší to je, když máte matraci, jejíž potah je umístěný napevno. Jeho ruční čištění a následné sušení je pak více než složité. Mnohem účinnější je pravidelné vysávání matrace, které zabrání zachytávání prachu i roztočů, máte-li dobrý vysavač. Za ideální v boji s roztoči je považovaný například centrální vysavač, o jehož výhodách jsme psali zde.

S chemií šetřete

Při čištění matrací je vhodné především šetřit s chemií. Nepoužívejte žádné gely, lepivé látky nebo naopak kyseliny či silné zásady. To všechno by mohlo matraci poškodit a zachytit se do ní. Určitě byste nechtěli spát na matraci, v níž je usazený zbytek dezinfekčního prostředku.

Stejně tak se nehodí používat pěnové čisticí prostředky, protože ty mohou narušit póry matrace a její odvětrávání může být složitější. Vlhkost, která se do ní v noci vsákne, by tedy zůstávala v matraci i po vysušení.

A co se týká sušení – nikdy neopírejte matrace o topení. Některé, zejména syntetické materiály, totiž teplo špatně snáší. Lepší je potah vyvěsit někde na vzduchu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu