Vybíráte jídelní židličku pro vaši ratolest? Poradíme, na co se zaměřit

 Interier 
01. července 2018 13:24 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Na co si dát pozor při výběru dětské židličky? Shutterstock
Už váš mrňousek sedí a dožaduje se být s vámi u stolu? Tak to nastal správný čas na nákup jídelní židličky. Jakou ale vybrat? Možná, že si říkáte, proč utrácet za židličku, když stačí dát dítěti pod zadeček polštář a posadit ho na obyčejnou židli? Podle odborníků to však není zdravé.

Tělo je totiž na takto uzpůsobené židli v nepřirozené a nezdravé poloze. Dítě totiž nohama nedosáhne na zem, a v důsledku toho se mu špatně prokrvují končetiny. A ani široké opěradlo mu neumožňuje pohodlně se opřít. Správně by tedy dítě mělo mít možnost nohy položit na podnožku tak, aby na ní spočívala celá plocha chodidel, lýtka se stehny by měly svírat pravý úhel. To je jedno z prvních kritérií.

Dívejte se po označení

Během nákupu se v první řadě se dívejte na to, aby židličky měly štítek, který deklaruje, že jeho výrobek splňuje normu ČSN EN 14988-1 +A1:2013. Kromě této normy musí štítek obsahovat ještě údaje o výrobci židličky, jeho distributorovi či prodejci, také v českém jazyce napsané varování: „Nikdy nenechávejte dítě bez dozoru.“

Bezpečnost na prvním místě

Pamatujte na to, že kvalitní židlička by měla být opatřena bezpečnostními popruhy nebo alespoň pultíkem či zábranou před bříškem tak, aby dítě mělo omezený prostor pohybu. Pokud má židle bezpečnostní pásy, jejich uzávěr by měl být vytvořený tak, aby jej dítě samo neotevřelo. Zásadní je i stabilita židličky, kterou si vždy před koupí vyzkoušejte. Na žádném šroubu ani úchytu nesní být plastové krytky, protože jinak hrozí udušení dítěte. Důležité také je, aby taková židlička měla oblé hrany a rohy, odolnou a netoxickou barvu, a především by měla být snadno omyvatelná.

Dřevo nebo plast?

Toť otázka. Více méně je to spíše na vašem vkusu a záleží i na vašem interiéru. Pokud jej máte malý, zřejmě pro vás bude nejlepší židle, která je skladná, a podobně zřejmě budete uvažovat i při výběru nábytku do dětského pokoje. O tom, jak jej vmáčknout do malého prostoru, jsme psali zde. Ověřenou klasikou jsou dřevěné židličky. Vydrží, navíc je to pěkný kus nábytku, který dokáže doplnit každý interiér. Samozřejmě, určitou nevýhodou může být její váha. Ale výrobci je dnes často odlehčují plastovými částmi, jako je třeba pultík. Plastové židle jsou zase variabilní. Nezanedbatelná je i možnost praní nebo snadná omyvatelnost celé židličky včetně případného polstrování. A o jejich váze ani nemluvě.

Varianta sedátka

Pokud nemáte prostor ani na jednu variantu, volte jídelní sedátko. Jedná se o komponentu, kterou připevníte ke klasické židli. Na trhu jsou plastové, textilní i nafukovací. Ty se skvělé hodí na cesty. Pro starší děti se zase vyrábějí speciální podsedáky, díky kterým sedí u stolu výše.

Rostoucí jsou nestárnoucí

Rostoucí židličky jsou hodně populární. Sedací plocha i podnožka se dají posouvat podle růstu dítěte, takže stolička pohodlně slouží malému dítku, školákovi a dokonce i dospělým. Pro nejmenší bývá k dispozici navíc zábrana před bříškem a také bezpečnostní pásy. Tvar židličky navíc zajišťuje správné držení těla. Počítejte s tím, že pořizovací cena takové stoličky je sice vyšší, ale délkou používání i interiéru lahodícím designem je bohatě vyvážena.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu