Největší chytáky při koupi domu. Na co si dát pozor, abyste se nenapálili?

 Exterier 
08. července 2018 14:37 / Martina Langová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při koupi nemovitosti buďte obezřetní Shutterstock
Pořídit si dnes své vlastní bydlení nemusí být na první pohled složité. Nabídka je pestrá a prodejci se předhánějí. Jenže na první pohled nemusí být všechno tak krásné, jak se zdá.

V oblasti nemovitostí je každá rada ohledně nákupu drahá. Když už se rozhodneme pořídit si vlastní bydlení, jde v drtivé většině případů o celoživotní rozhodnutí. Tudíž je tedy nutné dobře promyslet a zvážit každý krok, který uděláme.

Rozhodnutí

Ceny nemovitostí stále stoupají, a to zejména v atraktivních lokalitách. Což jsou zejména lukrativní městské části a vesnice kolem velkých měst. V první řadě je třeba se rozhodnout, zda si hodláme koupit dům nebo byt. A pak bychom měli také vědět, jestli chceme žít ve městě nebo mimo něj. Toto rozhodnutí je velmi důležité a je nutné brát ohled i na budoucnost.

Zatímco teď se nám zdá město jako dobré místo k žití, za pár let budeme toužit spíše po vesnickém klidu. Promyslete tedy, jaká varianta bude nejlepší právě pro vás. Dnes už neplatí ani starý fakt, že byt ve městě byl levnější než dům na vesnici. Pokud zvolíme lukrativnější část města, pak je to spíše naopak. Představu bychom měli mít i o ceně nemovitosti.

Aukce a dražby

Shánět nemovitosti můžeme hned několika způsoby – přes kamarády a známé, vylepením plakátů ve vytoužené lokalitě s kontaktem na vás, prostřednictvím inzertních portálů nebo internetových stránek realitních kanceláří. Toto všechno mají většinou zmapované všichni zájemci o koupi nemovitosti. Jenže je tu ještě jedna cesta, jak se výhodně dostat k bytu či domku. A tou jsou aukce či dražby. V aukcích se dají pořídit nemovitosti výhodně i 30 % pod tržní cenou, avšak je třeba mít alespoň základní technickoprávní znalosti a zkušenosti s obchodem s nemovitostmi.

Nebo mít alespoň po ruce někoho, kdo nám bude v tomto směru vypomáhat. V opačném případě se může stát, že vlivem psychologického efektu dražby vydražíte nemovitost za vyšší cenu, než je její skutečná hodnota. Na první pohled se totiž může zdát, že dražba automaticky zaručuje výhodnou cenu, ale toto v žádném případě není vždy pravda. Proto je třeba mít se neustále na pozoru. V tomto případě je třeba mít představu i o tržní hodnotě nemovitosti a správně odhadnout její skutečný stav. Aby se nestalo, že sice koupíte dům či byt o něco levněji, ale následnou nutnou rekonstrukcí zaplatíte ve výsledku mnohem více, než kdybyste si pořídili novou.

Jednání o slevě

Při koupi nemovitosti je třeba být připraven také na vyjednávání o ceně. Pokud chceme slevu, musíme mít předem připravené argumenty opřené o objektivní stav. V tuto chvíli musí jít emoce stranou. Ve chvíli, kdy jde o velké peníze, nemají tu své místo. To platí i v případě, že prodejce vycítí, že na koupi bydlení pospícháme. Toto může velmi významně hrát proti nám. Na všechno si dejte čas, rozmýšlejte. A jednejte s rozvahou.

Buďte opatrní

Stejné nemovitosti, které jsou jen kousek od sebe, mohou mít naprosto jinou cenu. A to třeba i v řádu desetitisíců. Nejde o nic výjimečného, spíš o běžnou situaci. Zohlednit je proto třeba i vlastnictví, dopravní dostupnost, stav nemovitosti či celého bytového domu i občanskou vybavenost v okolí. A tady se rozhodněte, zda u bytu chcete lodžii, balkon nebo raději nic.

Témata: dům, koupě, aukce, dražba
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu