Tajemství adventního věnce a jeho výroba

 Interier 
24. listopadu 2016 09:24 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Klasický adventní věnec si zhotovíte i sami Wikipedia
Před námi je první adventní neděle. A to je doba, kdy si lidé zdobí své domovy adventním věncem a chystají se na Vánoce. Můžete si zkusit udělat tuto výzdobu sami. Není to vůbec těžké a budete mít na stole pěknou dekoraci.

Historie a symbolika

Abychom vytvořili opravdu adventní věnec, je dobré vědět něco o jeho historii a významu. Jinak si prostě uděláte hezký svícen. Možná nevíte, že prapůvodní adventní věnec vznikl v protestantském Německu v 19. století. Jeden teolog, který docházel do školy pro chudé děti, se vyrovnával s jejich otázkou: „Kdy už budou Vánoce“. Na velké dřevěné kolo proto umístil svíčky pro jednotlivé dny a měl po starostech. Jeho věnec měl 19 svíček malých červených pro všední dny a čtyři velké bílé pro neděle.

Nejobvyklejší podoba věnce v dnešní době je kruh z větví jehličnanů nebo jiných stálezelených rostlin. Ty symbolizují věčnost. Na tomto kruhu najdeme čtyři svíčky, které reprezentují jednotlivé adventní neděle. Bývají umístěny symetricky a tvoří tedy kříž. Svíčky bývají červené či bílé, ale u různých národů najdeme i různé jiné barvy. V některých případech je uprostřed věnce i svíce pátá, která symbolizuje Vánoce či přímo narozeného Ježíše Krista.

A jdeme tvořit. Jak na to?

Pokud máme větvičky a vázací drát, není problém uvázat kruhový věnec a použít i podstavce na svíčky, které se dají zakoupit. Na věnec se dají připevnit i další drobnosti. Hezké jsou malé šišky a špatně nemusí vypadat ani drobné baňky, nejlépe v barvě, která bude ladit s ubrusem a další výzdobou místnosti, případně s vánočním stromkem. Odborníci ale upozorňují, že ne do každé domácnosti se hodí kruhový věnec. Stoly bývají obdélníkové a v některých případech i poměrně úzké. A ne každý má také možnost tvořit věnec z větví. Pro takovou domácnost může být zajímavé udělat jednoduchou alternativu „věnce“. Na hezkou obdélníkovou misku umístíme čtyři svíčky v řadě. Na misku můžeme položit hezkou větvičku, šišku, nebo vánoční baňku. Základní symbolika bude zachována a každou neděli můžete zapálit další svíčku a na Vánoce potom všechny. Na závěr ještě drobná rada – zapojte do tvoření i děti. Budou mít radost.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu