Tajemství adventního věnce a jeho výroba

 Interier 
24. listopadu 2016 09:24 / Bronislava Silná
  62   0
📷
4 fotografie v galerii
Klasický adventní věnec si zhotovíte i sami Wikipedia
Před námi je první adventní neděle. A to je doba, kdy si lidé zdobí své domovy adventním věncem a chystají se na Vánoce. Můžete si zkusit udělat tuto výzdobu sami. Není to vůbec těžké a budete mít na stole pěknou dekoraci.

Historie a symbolika

Abychom vytvořili opravdu adventní věnec, je dobré vědět něco o jeho historii a významu. Jinak si prostě uděláte hezký svícen. Možná nevíte, že prapůvodní adventní věnec vznikl v protestantském Německu v 19. století. Jeden teolog, který docházel do školy pro chudé děti, se vyrovnával s jejich otázkou: „Kdy už budou Vánoce“. Na velké dřevěné kolo proto umístil svíčky pro jednotlivé dny a měl po starostech. Jeho věnec měl 19 svíček malých červených pro všední dny a čtyři velké bílé pro neděle.

Nejobvyklejší podoba věnce v dnešní době je kruh z větví jehličnanů nebo jiných stálezelených rostlin. Ty symbolizují věčnost. Na tomto kruhu najdeme čtyři svíčky, které reprezentují jednotlivé adventní neděle. Bývají umístěny symetricky a tvoří tedy kříž. Svíčky bývají červené či bílé, ale u různých národů najdeme i různé jiné barvy. V některých případech je uprostřed věnce i svíce pátá, která symbolizuje Vánoce či přímo narozeného Ježíše Krista.

A jdeme tvořit. Jak na to?

Pokud máme větvičky a vázací drát, není problém uvázat kruhový věnec a použít i podstavce na svíčky, které se dají zakoupit. Na věnec se dají připevnit i další drobnosti. Hezké jsou malé šišky a špatně nemusí vypadat ani drobné baňky, nejlépe v barvě, která bude ladit s ubrusem a další výzdobou místnosti, případně s vánočním stromkem. Odborníci ale upozorňují, že ne do každé domácnosti se hodí kruhový věnec. Stoly bývají obdélníkové a v některých případech i poměrně úzké. A ne každý má také možnost tvořit věnec z větví. Pro takovou domácnost může být zajímavé udělat jednoduchou alternativu „věnce“. Na hezkou obdélníkovou misku umístíme čtyři svíčky v řadě. Na misku můžeme položit hezkou větvičku, šišku, nebo vánoční baňku. Základní symbolika bude zachována a každou neděli můžete zapálit další svíčku a na Vánoce potom všechny. Na závěr ještě drobná rada – zapojte do tvoření i děti. Budou mít radost.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu