Jak zrenovovat starší prkennou podlahu? Do obnovy se můžete pustit i sami!

 Rekonstrukce 
22. listopadu 2016 12:06 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Dřevěnou podlahu zvládnete zrenovovat sami internet
Ať už koupíte dům či chalupu nebo prostě nějaký čas bydlíte, může vaše podlaha jevit známky opotřebení. Pokud jde o podlahu z masivních prken, není nic ztraceno. Do obnovy se můžete pustit i sami a potřebné vybavení si vypůjčit. Zbývá jen mít čas a chuť.

Jak na to

Budete potřebovat v první řadě kvalitní brusku. Některé půjčovny nabízejí stroje, které sice brousí, ale brusný kotouč se rychle zanáší starým lakem či nátěrem. Navíc obyčejné brusky zanechávají na podlaze ošklivé stopy. Pracovat s nimi jsou vyhozené peníze. Výborné jsou brusky, které mají brusný válec. Pokud mají pod smirkovým papírem gumové lamely, dochází k lepšímu vyklepávání starého laku a brusný papír tak déle vydrží. Potřebujete ale ještě malou brusku do rohů. Ta má sice všechny výše zmíněné nectnosti, ale do rohů se bez ní nedostanete.

Příprava

Pokud je vaše podlaha z obyčejných prken bez drážky, bude pravděpodobně přitlučena k podkladu hřebíky. Ty je potřeba o několik milimetrů zatlouct, abyste nepoškodili brusku. Dobré je si na práci vyhradit dost času. Pro přenášení větší brusky je potřebná přítomnost dvou silných mužů. Broušení zvládne i zdatný jedinec.

Postup

Začíná se brousit hrubším smirkem. V dobré půjčovně nářadí vám poradí. Pokud je podlaha natřená tlustší vrstvou nátěru, budete začínat možná už smirkem s hrubostí 40. V případě, že se původní nátěr na podlaze již skoro nenachází, můžete začít hrubostí 60. V druhém kole použijete hrubost 80 a končíte jemným smirkem s označením 100. Někdy si můžete ušetřit práci a prostřední krok vynechat. To záleží na situaci a vašem odhadu. Brousíme zásadně „po prknech“. Pokud potřebujeme jiný směr, zvolíme výjimečně broušení šikmo. Pokud budete podlahu brousit poprvé, je vhodné začít na místě, které nebude ve výsledku tolik vidět. Vyzkoušíte si, jak reaguje bruska, a poučíte se z chyb. Až budete mít zbroušenou plochu, dobrousíte kraje. I zde použijete nejprve hrubší kotouč a postupně budete zjemňovat.

Nátěr

Podlahu je potřeba před nátěrem důkladně vysát. Máte samozřejmě velkou škálu možností jaký lak zvolit. Nejčastěji se dnes používají laky vodou ředitelné. Zvýrazňují kresbu dřeva, nejsou toxické a mají dobré vlastnosti. První nátěr se obvykle trochu ředí. Po zaschnutí je třeba podlahu přebrousit – „srazit chlup“ pomocí brusné mřížky. Pokud bude podlaha drsná i po druhém nátěru, přebroušení zopakujte. Lakujte ve třech i čtyřech vrstvách. Nejlepší je použít váleček a lakem nešetřit. Je sice na celé renovaci podlahy tím nejdražším, ale bude vaši podlahu chránit řadu let. Docela nakonec přijdou na řadu lišty. Na trhu je jich celá řada, určitě si vyberete.

Vyplatí se to?

Pokud vám nechybí fyzická síla a základní šikovnost, pak určitě. Budete mít dobrý pocit, že jste renovaci zvládli sami. Budete určitě pracovat pečlivě a navíc ušetříte nemalé peníze. Zhruba se dá říct, že náklady na obnovu podlahy budou čtvrtinové v porovnání s cenou firmy, která by udělala všechno za vás. Opravdu dobré specializované půjčovny nářadí na renovaci podlah vás vybaví vším potřebným a některé dokonce nabídnou, že nepoužité brusné válce, kotouče a také lak vezmou zpět a vrátí vám peníze.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky