Chyby při třídění odpadu stojí životy!

Naše lhostejnost se může stát druhému osudnou
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
09. prosince 2016 08:30 / Shutterstock
  11   8
Třídění odpadu se stalo běžnou činností. Obce nabízejí nádoby na tříděný odpad, třídí už děti ve škole a většina domácností má oddělené nádoby. Nejčastěji se objevuje kombinace papír, plasty, směsný odpad a sklo. Mnoho lidí ale dělá při třídění fatální chyby.

Pozor na léky

Ačkoliv mnoho lidí vyhazuje léky do směsného odpadu, je to samozřejmě špatně a je to chyba s velkými následky. Do přírody se tak totiž dostávají v podstatě prudké jedy, které pak mají tendenci zamořit nejen půdu, ale i vodu. Ještě horší je, když nepoužité léčivo spláchneme do záchodu. Chemické látky se dostávají přímo do odpadních vod a žádná čistička si není schopná poradit s obsahem antibiotik a dalších sloučenin. Trávíme tak sami sebe. Nevyužitelné a prošlé léky patří do sběrných nádob v lékárnách. Tam je bez potíží přijmou a odešlou k náležité likvidaci.

Stará elektronika

Často máme dojem, že elektronika, která doslouží také může skončit v nádobě na směsný odpad. Jde o omyl, který stojí životy mnoha goril a náš přístup je vykoupen prací mnoha dětí v Kongu a jinde na světě. Pro výrobu elektroniky jsou totiž potřebné různé vzácné nerosty, které se obtížně získávají, případně jsou dostupné jen na některých místech planety. Tak například 80 % celosvětových zásob coltanu se nachází právě v Kongu, kde kvůli jeho těžbě mýtí lesy a zabíjejí gorily, které beztak nemají kde bydlet. Při jeho těžbě pak pracují děti a my potom výrobek, obsahující mnoho vzácného materiálu jednoduše vyhodíme. Na skládce zamoří životní prostředí a cenné prvky se nevrátí zpátky do výroby. Elektroniku sbírají v různých prodejnách elektra a samozřejmě ve všech sběrných dvorech.

Méně fatální omyly

Další omyly při třídění už nemusí mít tak fatální důsledky, jako špatné nakládání s léky a s elektronikou. Spíš jde o to, že nevhodným vyhazováním odpadu komplikujeme provoz recyklačních linek. Do plastů nepatří třeba nápojové krabice. Na ty je zvláštní kontejner s oranžovým víkem či jiným oranžovým označením. Pokud ho v obci nemáme, patří tyto obaly do směsného odpadu. Podobně je problém se sáčky od brambůrků a s dalšími obaly. Bývají zevnitř pokovené. Stejně tak rozbité zrcadlo nepatří do kontejneru na sklo a roličky od toaletního papíru dáváme také do směsného odpadu, protože už se vícekrát recyklovat stejně nedají. Dobrým zvykem je položit předměty, o kterých si myslíte, že by je ještě někdo využil na vhodné místo a často si svého nového majitele najdou a třeba ještě udělají někomu radost.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu