Chyby při třídění odpadu stojí životy!

Naše lhostejnost se může stát druhému osudnou
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
09. prosince 2016 08:30 / Shutterstock
  11   8
Třídění odpadu se stalo běžnou činností. Obce nabízejí nádoby na tříděný odpad, třídí už děti ve škole a většina domácností má oddělené nádoby. Nejčastěji se objevuje kombinace papír, plasty, směsný odpad a sklo. Mnoho lidí ale dělá při třídění fatální chyby.

Pozor na léky

Ačkoliv mnoho lidí vyhazuje léky do směsného odpadu, je to samozřejmě špatně a je to chyba s velkými následky. Do přírody se tak totiž dostávají v podstatě prudké jedy, které pak mají tendenci zamořit nejen půdu, ale i vodu. Ještě horší je, když nepoužité léčivo spláchneme do záchodu. Chemické látky se dostávají přímo do odpadních vod a žádná čistička si není schopná poradit s obsahem antibiotik a dalších sloučenin. Trávíme tak sami sebe. Nevyužitelné a prošlé léky patří do sběrných nádob v lékárnách. Tam je bez potíží přijmou a odešlou k náležité likvidaci.

Stará elektronika

Často máme dojem, že elektronika, která doslouží také může skončit v nádobě na směsný odpad. Jde o omyl, který stojí životy mnoha goril a náš přístup je vykoupen prací mnoha dětí v Kongu a jinde na světě. Pro výrobu elektroniky jsou totiž potřebné různé vzácné nerosty, které se obtížně získávají, případně jsou dostupné jen na některých místech planety. Tak například 80 % celosvětových zásob coltanu se nachází právě v Kongu, kde kvůli jeho těžbě mýtí lesy a zabíjejí gorily, které beztak nemají kde bydlet. Při jeho těžbě pak pracují děti a my potom výrobek, obsahující mnoho vzácného materiálu jednoduše vyhodíme. Na skládce zamoří životní prostředí a cenné prvky se nevrátí zpátky do výroby. Elektroniku sbírají v různých prodejnách elektra a samozřejmě ve všech sběrných dvorech.

Méně fatální omyly

Další omyly při třídění už nemusí mít tak fatální důsledky, jako špatné nakládání s léky a s elektronikou. Spíš jde o to, že nevhodným vyhazováním odpadu komplikujeme provoz recyklačních linek. Do plastů nepatří třeba nápojové krabice. Na ty je zvláštní kontejner s oranžovým víkem či jiným oranžovým označením. Pokud ho v obci nemáme, patří tyto obaly do směsného odpadu. Podobně je problém se sáčky od brambůrků a s dalšími obaly. Bývají zevnitř pokovené. Stejně tak rozbité zrcadlo nepatří do kontejneru na sklo a roličky od toaletního papíru dáváme také do směsného odpadu, protože už se vícekrát recyklovat stejně nedají. Dobrým zvykem je položit předměty, o kterých si myslíte, že by je ještě někdo využil na vhodné místo a často si svého nového majitele najdou a třeba ještě udělají někomu radost.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Dříve se hojně jedla zvířata, která bychom dnes na talíři rozhodně mít nechtěli

Tech

Na co si dát pozor při výběru sportovního náramku či chytrých hodinek, abyste nebyli zklamaní

Dům a zahrada

Červenec na zahradě je ve znamení práce. Je třeba hnojit, zalévat i sklízet plody

Zavřít reklamu