Jak vybrat správný vánoční stromeček

Vánoční strom může být krásným doplňkem interiéru
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Interier 
07. prosince 2016 08:52 / Shutterstock
  1   0
Vánoce klepou na dveře a prodej vánočních stromků je v plném proudu. V tomto článku poradíme s výběrem i s tím, jak udržet stromek co nejdéle čerstvý.

Klasický strom

Tradiční je použití klasického stromu, který rostl v lese přímo pro tento účel. Vybírat se může z různých typů. Smrky jsou krásně husté, ale jejich větve většinou mnoho neunesou a brzy opadávají. Borovice déle vydrží, ale bývají řidší a jsou často nerovné. Proto je velmi žádaným druhem jedle v nejrůznějších svých variantách.

Jak vybrat a jak se starat

Strom, který si kupujeme by měl být na první pohled v pořádku, čerstvý a svěží. Pokud tak nevypadá, znamená to, že ho firma uřízla už dávno a špatně skladovala. Možná je nyní levnější, ale tato sleva nestojí za to. Protože strom obvykle kupujeme s předstihem, abychom si mohli dobře vybrat, je důležité, jak se stromem naložíme až do Štědrého dne. Většina z nás tuší, že je dobré stromek skladovat v chladu a dát do vody. Už se ale tolik neví, že je zapotřebí, aby byla ponořena pod hladinu i kůra. Pokud si totiž necháme prodejcem oříznout spodek stromu kvůli stojanu a postavíme strom do mělké nádoby, strom vodu nepřijme. Také se doporučuje seříznutí kmene o několik centimetrů – podobně jako tomu je u květin. Čerstvý řez zajistí lepší příjem vody.

Umělý strom

Pro někoho jde o dobré řešení. Díky tomu, že současné umělé stromy nevypadají jako upletené z kartáčů na láhve nemusí ani jít o designovou tragédii. Přicházíme ale o všechny vedlejší efekty „živého“ stromu – o vůni a energii. Proto mnozí, kdo nemohou mít v bytě celý vánoční stromek volí variantu pěkné čerstvé větve, kterou ozdobí podle svého vkusu. Zastánci umělých stromů tvrdí, že jsou ekologické. Vzhledem k plastu, ze kterého jsou vyrobeny o tom lze vést vážnou polemiku.

Strom v kontejneru

Jde o zajímavou alternativu pro ty, kdo nechtějí mít „na svědomí“ každý rok jeden strom. Zasadíte svůj vánoční strom do kontejneru. Přes rok pěstujete na zahrádce nebo na balkóně. V období před Vánocemi ho postupně aklimatizujete na vyšší teplotu v místnosti. Nejlépe je ho umístit na dva týdny na světlé a chladné chodbě a pak na několik dnů do pokoje, kde slavíme Vánoce. Potom ale musí tento opravdu živý strom zase na chodbu a pak ven. V místnosti by totiž začal do delší době rašit a to by se mu stalo v mrazu potom osudným.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu