Čištění koberce se pro vás stane hračkou! Poradíme, jak odstranit žvýkačku, krev i vosk!

 Interier 
26. prosince 2016 22:18 / Marie Popelková
  3   0
📷
5 fotografií v galerii
Se skvrnami na koberci si lze poradit nejrůznějšími vychytávkami. Shutterstock
Občas se v každé domácnosti stane nějaká ta nepříjemnost a na jinak pěkném koberci se objeví nevzhledná skvrna! Poradíme, jak určité typy skvrn odstranit, aniž byste museli celý koberec vyměnit za nový!

Pokud chcete mít opravdu jistotu, že čištěním nenaděláte ještě více škody, můžete si metodu vyzkoušet nejprve na místě, které není moc na očích.

Mastné skvrny na koberci

Na mastné skvrny použijte jedlou sodu, savé ubrousky a dobře zabírá i posypat zamaštěnou plochu koberce moukou, která veškerou mastnotu pohltí. Pak koberec klasicky očistěte mýdlovou vodou a kartáčkem a poté vysajte. Dobře funguje i prostředek na mytí oken, na čárance od fixů zase zabírá citrónová šťáva.

Žvýkačka v koberci

Žvýkačku zašlapanou do koberce odstraníte nejlépe kostkou ledu. Nožíkem pak odškrábněte a zbytek setřete lihem. Můžete použít i fén, kterým žvýkačku naopak zahřejete a opatrně odstraníte. Pokud nepomůže ani jedna metoda, použijte běžný odmašťovač. Místo poté umyjte vlažnou vodou se saponátem.

Vosk na koberci

Vosk z koberce odstraníte kuchyňskou utěrkou nebo savým papírem a žehličkou. Utěrku nebo savý papír položte na vosk a přežehlete. Ale pozor! Žehlička nesmí být příliš rozžhavená, aby vám do koberce nevypálila otisk. Další variantou je kostka ledu zabalená v kousku hadru. Přetřete jí vosk, ten ztuhne a snadno jej sloupnete.

Krev

Krev z koberce čistěte jen studenou vodou. Nikdy ne teplou! Následně místo očistěte čpavkem.

Moč domácích zvířat

Koberec znečištěný močí domácího mazlíčka ze všeho nejdříve zbavte tekutiny, poté jej vydrhněte teplou mýdlovou vodou.

Skvrny od kávy

Kávové skvrny vyčistíte perlivou vodou, kterou necháte pár minut působit a potom koberec dočistíte lihem.

Co ještě na skvrny funguje?

  • Na skvrny nejrůznějšího původu prý velmi dobře zabírá například prášek do pečiva. Je dobré ho nechat působit přes noc a pak vše důkladně vysát.
  • Už naše babičky používaly k čištění koberců sůl. Stačí ji nasypat na koberec a rovnoměrně ji rozprostřít. Po asi čtvrt hodině sůl pohltí špínu a pak už jen stačí koberec klasicky vyluxovat.
  • Zní to neuvěřitelně, ale výborným alternativním čističem skvrn je i kysané zelí. Slijte z něj vodu a zelí pak poházejte po koberci. Nechte chvíli působit a nakonec zelí zameťte a koberec vysajte.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Karel Vágner otevřeně o úniku před smrtí, vztazích se Zagorovou, Pilarovou i svými dětmi

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Dům a zahrada

Strašidelné pokojovky zkrášlí byt nejen během Halloweenu. Ozdobí váš interiér po celý rok

Zavřít reklamu