Jak se zbavit červotoče. Použijte octový postřik nebo ďábělskou směs

 Tipy a inspirace 
22. září 2021 08:10 / Šárka Sokolská
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Housenky červotoče jsou nenasytné Pixabay
Máte v nábytku dírky a na podlaze nalézáte dřevěný prášek? Pak začněte ihned jednat. Pravděpodobně vás navštívil obávaný červotoč. Jak na něj?

Možná, že jste během klidných večerů najednou uslyšeli podivné chroupání. Může za to červotoč. Tento dřevokazný hmyz miluje jakékoliv dřevo o vlhkosti mezi 10-80 %. Bez vaší urychlené reakce však bude se dřevem zle. Larvy červotoče mají totiž velký apetit a prokousávají se postupně dřevem natolik, že vám z něj zbude jenom drolivé „práchno“. 

Jak vypadá červotoč

Červotoči jsou poměrně malí brouci o velikosti 2 až 4 mm. Samotný brouk pouze prokousává chodbičky, do nichž samičky kladou vajíčka. Každý červotoč je schopen naklást více než 50 vajíček, což znamená, že se tento brouk velmi rychle rozmnožuje. Samotným dřevem se pak živí jeho larvy. Jsou bílé, s hnědou hlavičkou a měří zhruba půl centimetru. Larvy se pěkně živí dřevem a koncem léta se zakuklí. Na jaře se z nich vylíhnou dospělí brouci, kteří se pak z místa vylíhnutí prokousávají a tvoří další chodbičky. 

Kontrola nábytku 

Pokud máte podezření, že se vám doma či na chatě uhnízdil červotoč, pořádně zkontrolujte veškerý nábytek. Pokud na něm najdete chodbičky a v okolí dřevěný prach, je to jasné. Ovšem pozor - celkový rozsah poškození totiž nemusí být zvenku dost dobře poznat a destrukce dřeva může být až fatální. Napadený kus se snažte co nejrychleji oddělit od ostatního dřevěného nábytku či zařízení. A podle rozsahu poškození jej buď vyhoďte, nebo zachraňte. Čím?

Podle babiček

Na trhu můžete sehnat celou řadu chemických prostředků, ale pokud netoužíte po drastické chemii, zkuste to podle metod našich babiček. Jsou totiž poměrně účinné. V obou případech ale bude poté nutné dřevo naimpregnovat. 

Octový postřik

Připravte si ocet a do něj přidejte jar na nádobí v poměru 10 : 1, přisypte pepř a zamíchejte. Jar mírně zahustí roztok, který pak tolik nestéká. Tímto roztokem důkladně potírejte napadená místa a nijak tekutinou nešetřete. Ocet vám může pomoci i s dalšími škůdci, zejména na zahradě. O tom, s čím vším si poradí, jsme psali zde.

Ďábělský roztok 

Červotoče zlikvidujete i opravdu ďábelským roztokem, který se skládá ze soli, černého a bílého pepře, česneku, feferonek. To vše dáte do zhruba čtvrt litru octa a horké vody. Opět jím dřevo hojně postříkejte. 

Fyzikální možnosti

K dalším možnostem likvidace je potřeba pozvat speciální firmu, která využívá mikrovlnné záření či gama paprsky. Dospělí červotoči ani larvy nepřežijí teplotu 65 °C. Škůdce ve dřevě tak doslova uvaří mikrovlnné záření od kmitočtu 300 MHz. Po zásahu ale musíte nábytek či trámy co nejdříve naimpregnovat. Metoda se nehodí pro lakované kusy nábytku a starožitnosti. Máte-li doma starožitný nábytek, je vhodné jej svěřit restaurátorům, kteří jej ošetří gama zářením ve speciální komoře. Dřevo nepoškozuje, účinkuje i do hloubky a nezanechává žádné stopy. Je to nejmodernější a také nejspolehlivější metoda likvidace červotoče.

Zdroj: realhomes.com, strakonicky.denik.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu