Pokud se vaší orchideji nedaří, potřebuje změnu místa. Dodržujte určité zásady

 Interier 
19. září 2021 13:13 / Šárka Sokolská
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Orchideje jsou ozdobou každého interiéru Pixabay
Orchideje jsou ozdobou každé domácnosti. Ne každému se však daří s jejich pěstováním. Na vině bývá velmi často špatný výběr místa.

Původ orchidejí je v tropických deštných pralesích. Tam však nerostou na zemi, ale na stromech. Spolu se vzdušnou vlhkostí přijímají výživu vzdušnými kořeny. A to jsou hlavní specifika, která byste měli brát v potaz v případě, že si orchidej chcete pěstovat i doma.

Jak je to se světlem

To, že je orchidej původem z pralesů, byste si měli uvědomit ve chvíli, kdy přemýšlíte, kam ji doma umístit. Mezi husté porosty se totiž nikdy nedostanou přímé sluneční paprsky. Tedy ani u vás v interiéru by vaše orchidej neměla být nikdy u okna, kde vám do něj celý den praží slunce. Poohlédněte se po místě, kde je sice dostatek světla, ale kde bude rostlina zároveň ochráněna před spálením od paprsků.

Stálá teplota

Nejenom světlo, ale také vhodná teplota je důležitá pro správný růst květiny. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 20-25 °C. To, co orchidej vyloženě zabíjí, je kolísání teplot a také průvan. Takže ji rozhodně nedávejte do místnosti, kde často větráte nebo během zimy stahujete topení. Na druhou stranu ale potřebují pravidelnou cirkulaci vzduchu, takže malými uzavřenými místnostmi se jim nezavděčíte. Stejně tak ani neustálým přemísťováním z místa na místo. 

Hlavně zvlhčujte

U zálivky je to podobné jako se světlem. Opět si představte prostředí deštného pralesa, kde je vysoká vlhkost vzduchu. Orchidejím proto stačí pravidelné zvlhčování listů z postřikovače. A jednou za čtrnáct dní je ponořte do vody a nechejte je, ať si ji vezmou tolik, kolik samy potřebují.  

Vhodné místnosti

Když už znáte nejdůležitější podmínky pro pěstování orchidejí, snadněji tak budete volit i místnosti, kde by se vaší květině mohlo dařit. Vzhledem k vlhkosti by se mohlo zdát, že optimálním místem bude koupelna. Může jím být, ale jenom v případě, že v ní máte okno. Ve tmě by vám orchidej rychle uhynula. Podobně je na tom i ložnice. Orchidej v ní sice může působit jako šperk, ale pokud v ní pravidelně větráte, nebo spíte s otevřeným oknem, nebude se jí dařit. O něco lépe už na tom může být kuchyně. Ale opět pozor na průvany a kolísání teplot, v důsledku používání digestoře, lednice či trouby. Ideálním místem jsou obývací pokoje. Bývají totiž prostorné, což je zhlediska cirkulace vzduchu optimální. A pokud okna směřují na jih či východ, máte vyhráno. 

 Zdroj: repotme.com, gardeningknowhow.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu