Tupé nůžky nemusíte hned vyhodit! Existuje několik fíglů, jak je doma nabrousit!

 Technika 
19. ledna 2017 06:37 / Marie Popelková
  12
📷
5 fotografií v galerii
Nůžky lze nabrousit i pomocí věcí, které běžně najdete doma. Shutterstock
Nůžky bývají věrným pomocníkem snad v každé domácnosti a je tak jasné, že se po letech užívání otupí. Nemusíte ale hned letět do obchodu pro nové, zkuste je nejprve doma nabrousit. Dá se to zvládnout hned několika technikami.

Odborníci sice doporučují vyhledat raději profesionálního brusiče, ale pokud o žádném nevíte a nemáte doma ani klasický brousek, vyzkoušejte některou z následujících technik!

Skleněná láhev

Na nabroušení nůžek stačí pouhá skleněná láhev nebo i hrnek. Nůžkami několikrát střihněte, jako byste chtěli ustřihnout hrdlo láhve nebo okraj hrnku.

Špendlík nebo šroubovák

Nabrousit nůžky lze prý i pomocí špendlíku nebo šroubováku. Postup je podobný jako u skleněné láhve - sevřete nůžky, jako byste chtěli stříhat a opakovaně jimi sjeďte po špendlíku či šroubováku. Opakujte, dokud nebudou mít nůžky hladký a ostrý povrch.

Alobal

Utrhněte si kus alobalu (15 - 20 cm) a několikrát jej přehněte, aby vám vznikl dlouhý, silný, poskládaný pruh. Stříhejte do složeného kusu hliníkové fólie, dokud ji zcela nerozstříháte. Používejte dlouhé střihy od středu až ke špičce nůžek. V závislosti na šířce a tuposti nůžek můžete nastříhat buď velké množství malých kousků alobalu (pokud jsou nůžky velmi tupé) či jen několik větších kousků (pokud nůžky potřebují jen přibrousit). Nakonec nezapomeňte nůžky očistit ubrouskem nebo vlhkým hadříkem.

Smirkový papír

Sežeňte si kus smirkového papíru o hrubosti 150 - 200 nebo sáhněte po papíru s větší zrnitostí (vyšší číslo), pokud chcete ostřejší hrany břitů nůžek. Přehněte smirkový papír napůl tak, aby jeho hrubá strana byla ohnutá směrem ven. Nastříhejte dlouhé, úzké pruhy papíru. Bude vám jich stačit asi 10 až 20. Pruh papíru vždy ustřihněte jedním dlouhým pohybem. Začněte u středu nůžek a dostřihněte až k jejich špičce. Tato metoda se ale hodí spíše v případě, že nůžky nejsou zcela tupé, ale potřebují jen trochu přibrousit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu