Jak zvládnout drobnou opravu nefunkční elektroinstalace

Při dodržení bezpečnosti zvládneme drobné opravy sami.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Rekonstrukce 
25. ledna 2017 08:40 / internet
  5   0
Někdy dojde k poruše, která je lokalizovaná do určitého místa. Nefunguje světlo i po výměně žárovky, nejde konkrétní zásuvka. Není třeba hned volat elektrikáře. Řadu potíží si opravíte sami. Máme tipy.

Bezpečnost na prvním místě

Především se ujistěte, že vypnete hlavní jistič. Že je elektřina vypnutá zkontrolujte i tak, že použijete zkoušečku. Dělat hrdinské kousky na zapnutém vedení se opravdu nevyplatí.

Kontrola spojů

Na elektrickém vedení bývá několik spojů, které je třeba překontrolovat. Jeden bývá v elektrorozvodné skříni, kam se ale obvykle nedostaneme. Druhý je ukrytý pod plastovým kolečkem kdesi u stropu nad zásuvkou či vypínačem. Další spoj je v zásuvce a vypínači samotném a konečně, v případě světla, je šroubek i v samotné lampě. Každý tento spoj se mohl uvolnit a drát nemusí mít kontakt. V některých případech výrobci dokonce nahradili spoje, kde drát přitlačuje šroub spoji, které mají jakýsi zámeček s pružinkou. Zde je třeba vyzkoušet, zda drát opravdu drží. Největší problém s uvolňováním šroubů mělo staré hliníkové vedení. U měděného sice nebývá problém tak velký, ale přece bývá potřeba spoje kontrolovat a dotáhnout.

Kontrola kabelů

Pokud máme možnost poslat do vedení v určitém bodě signál, můžeme kontrolovat, kam projde. K tomu slouží speciální přístroje, ale pomůžeme si třeba i obyčejnou baterií, která nám dodá bezpečné napětí. Potřebujeme pak měřič, kterým měříme, že proud opravdu prochází. Musíme také mít jasnou představu o zapojení našeho systému. Tento krok ale už není pro naprostého laika.

Další možné problémy

Někdy zjistíme hned na začátku, že elektřina do objímky osvětlení vede, ale světlo nesvítí. To zjistíme tak, že zapneme hlavní jistič a doutnavkovou zkoušečkou ověříme, zda elektřina vede do objímky. Pokud ano, problém bude v kontaktu mezi objímkou a žárovkou. Vypneme elektřinu a šroubovákem zdvihneme jazýček, který tvoří v objímce kontakt s paticí žárovky. Někdy mají samotné žárovky velmi malou kontaktní plošku a v některých objímkách jsou doslova nepoužitelné.

 

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu