Vláda schválila novelu stavebního zákona! Stavba rodinného domu bude jednodušší.

Stavba rodinného domu bude jednodušší.
 Tipy a inspirace 
30. ledna 2017 13:40 / Internet
  0   0
Postavit rodinný dům je v dnešní době nejen finančně náročné, ale často taky dost zdlouhavé. Může za to i úmorné papírování a vyřizování potřebných stavebních povolení. S tím by ale brzy mohl být konec.

Vláda schválila novelu stavebního zákona. Novela má zjednodušit povolovací řízení tím, že bude možné sloučit nyní oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).

Nejzásadnější změnou je sloučení povolovacího procesu do jednoho řízení. Do takzvaného koordinovaného povolovacího řízení by se mělo sloučit nyní oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). To má podle ministerstva výrazně urychlit povolování staveb.

Ministerstvo si od novely slibuje také to, že ulehčí drobným stavebníkům. Umožní například svépomocnou výstavbu u všech typů rodinných domků bez určení zastavěné plochy. Na pozemku rodinného domu nebo domu určeného k rekreaci si bude moci každý postavit bazén nebo skleník pouze na základě jejich umístění bez následného povolování. Všechny dokumenty územního plánování budou povinně zveřejňovány na internetu, což umožní veřejnosti lepší kontrolu nad celým procesem.

Starosti lidem ubudou také při stavbě plotu. Nyní musí stavbu hlásit úřadům a potřebují také souhlas souseda. Nově by si člověk mohl postavit plot kolem svého pozemku, aniž by cokoli komukoli říkal. Dodržet by musel pouze pravidlo, aby stavba nebyla vyšší než dva metry. Nespokojený soused by se musel obrátit na soud. Povinnost ohlásit stavbu plotu zůstane pouze v případě, že sousedí s veřejným pozemkem.

Novelu stavebního zákona měla současná vláda ve svém programovém prohlášení. Původně měla platit už v polovině letošního roku. Nyní MMR mluví o účinnosti od poloviny roku 2017.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu