Parkety si zvládnete vybrousit i svépomocí
Přestěhovali jste se do nového bytu a pod zašlým linoleem jste objevili parkety? Tak si toho važte - hodnota dřevěné podlahy, které většinou můžete vrátit ztracenou slávu, s přibývajícími lety neklesá.
Než se pustíme do broušení parket
Ještě než se do samotného broušení pustíte, mějte na mysli několik důležitých věcí:
- Jedna velká bruska na otevřené plochy nebude stačit, parkety v rozích místnosti, pod topením a podobně je potřeba přebrousit také a tam se velkou bruskou nedostanete. Aby ovšem dřevo po průchodu odlišných brusek nemělo jinou barvu, je nutné zajistit identickou zrnitost brusných pásů, ale třeba i stejný stupeň jejich opotřebení (nešetřete, kupte si nový pás do obou).
- Při broušení parket bude potřeba odmontovat lišty kolem stěn, které se při tom málo kdy podaří zachovat nepoškozené. Počítejte pro jistotu s novým zalištováním podlahy.
- Moderní brusky na parkety mají celkem čistý provoz díky odtahu prachu do sběrného pytle. I tak se ale nějaký prach zvíří a jeho nejjemnější frakce má tendenci zamořit celý byt tím, že proletí s průvanem i pod zavřenými dveřmi. Velice se osvědčilo v průběhu broušení nevětrat v žádné jiné místnosti (opravdu na to myslete, jinak si protáhnete piliny celým bytem).
- Mezi každým dalším broušením je potřeba důkladně vyluxovat, řekneme si proč.
- Brousí se i mezi jednotlivými vrstvami laku. Jemně, ale brousí, takže na to myslete v časovém plánu.
Hrubé broušení podlahy
Účelem hrubého přebroušení parket je odstranění laku i s tenkou vrstvou parket, špínou, zarovnání základu pod úrovní hlubokých škrábanců, odstranění míst s barevnou změnou. Používáme brusný papír se zrnitostí P36 až P40, ve výjimečných případech u křivých podlah P24.
Střední broušení podlahy
Kdybyste se ptali, v čem lidi nejčastěji udělají při renovaci parket chybu, ano, je to vynechání středního broušení. Na první pohled skutečně není potřeba, ale názor změníte, jakmile se poprvé podíváte na čerstvý lak. Střední broušení dřevěné podlahy má za úkol zahladit stopy po broušení hrubém, které zanechává výrazné rýhy, který už jemný smirek není schopný srovnat. Používáme zrnitost P60 až P80.
Jemné broušení podlahy
Nyní máme nasazený brusný pás P120 až P100 a výsledkem by měla být na omak úplně hladká podlaha. Pokud používáte lak na vodní bázi, bude potřeba sáhnout spíš po P 120, protože vsakující se voda z laku může způsobit vstávání chlupů ze dřeva a barevnou odlišnost. U borovice, která na vstávání chlupů trpí extrémně, neváhejte přidat jeden brus zrnitostí P150, nebudete litovat.