Barevná teplota a odstíny světla hrají v místnostech velkou roli

Do každé místnosti se hodí světlo s jiným odstínem
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
13. ledna 2018 08:26 / Shutterstock
  0   0
Barevná teplota světla je při výběru svítidla důležitější, než si mnozí lidé myslí. Svítidla mohou mít různé odstíny, od chladných tónů po žlutou. Ideální je vybrat si odstín světla podle toho, pro jaký účel a jakou místnost ho potřebujete

Při výběru svítidel odborníci radí se vždy podívat na udávanou barevnou teplotu světla. Různá svítidla poskytují rozdílný odstín bílé barvy světla, který se častěji označuje jako barevná teplota světla. Moderní zářivky mají oproti klasickým žárovkám zpravidla „bělejší“ odstín, a tak se více přibližují dennímu světlu. Ne v každé situaci je však taková volba vhodná.

Teplý či chladný odstín?

V místnostech pro odpočinek či spánek je vhodnější osvětlení s nádechem žluté, které výrobci často označují jako „teplou bílou“. Takové světlo navozuje klidnější a příjemnější atmosféru.

Opačným případem jsou místnosti pro práci. Svítidla s chladnějším odstínem bílé mají pozitivní vliv na naši bdělost a podporují soustředění. Proto se často volí jako osvětlení do pracovny nebo kuchyně. V prodejnách najdete tato světla pod označením „denní bílá“ nebo „přirozená bílá“.

Pokud si chcete vybrat odstín osvětlení přesně, podívejte se na udávanou barevnou teplotu světla. Měří se v kelvinech (K). Obecně platí, že čím vyšší hodnota, tím je odstín světla chladnější.

Přirozené světlo

Chcete vidět i při umělém osvětlení barvy stejně jako ve slunečním světle? Pak se podívejte při výběru osvětlení na jeho Index podání barev (zkratka CRI – Color Rendering Index).

Čím vyšší hodnotu tohoto indexu (označovanou jako Ra) svítidlo má, tím věrněji vypadají barvy pod jeho světlem ve srovnání s barevným vjemem za slunečního svitu. Hodnota indexu (Ra) se pohybuje na stupnici od 0 do 100.

Pro osvětlení většiny interiéru (například ložnice nebo obývacího pokoje) je bohatě dostačující světlo s hodnotou Indexu podání barev okolo 80. Vyšší hodnoty využijete zejména tam, kde je důležité hodnověrné zobrazení barev, zejména v koupelně, v kuchyni nebo pro osvětlení zrcadel.

Pro zajímavost  můžete vyzkoušet, jak špatně se rozeznávají barvy pod lampami pouličního osvětlení. Sodíkové výbojky, které se v nich používají, mají hodnotu Ra kolem 30.

I odborníci se shodují na tom, že vaši náladu dokáže významně ovlivnit prostředí, ve kterém se nacházíte. Barevné ladění interiéru bytu má velký vliv na lidskou psychiku. O tom, jak velkou moc mají v bytě barvy, jsme psali zde

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, že ještěrky s více ocasy nejsou v přírodě výjimkou

Tech

Apple pracuje na nových možnostech pro bezdotykové příkazy. Chce skenovat žíly

Dům a zahrada

Správné skladování trvanlivých potravin. Možná budete překvapeni, kde se daří mouce nebo rýži

Zavřít reklamu