Skladování potravin má svá pravidla, proto by spíž neměla chybět ani v malém bytě

Skladování potravin má svá pravidla
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
05. ledna 2018 14:01 / Shutterstock
  0   0
Spíž byla před lety samozřejmostí, dnes už je ale pomalu mizející vzácností. Přitom existuje řada důvodů, proč bychom na spíž neměli při navrhování bytu nebo přestavbě kuchyně zapomínat. Poradíme vám také, jak ji co nejlépe uspořádat.

Tradiční spíž je většinou menší místnost poblíž kuchyně vybavená policemi. Dá se v ní uchovávat ovoce, zelenina, vajíčka, zavařeniny a další potraviny i hotové pokrmy pro uležení. Spíž nebo chcete-li špajzka vám také umožní nakupovat velká balení potravin.

Spíž vám může ušetřit peníze

Přehledná spíž šetří vaši kapsu. Můžete nakupovat ve velkém a uspořit v různých slevách. Místo impulzivního nakupování můžete předem plánovat vaření podle dostupných surovin. Máte přehled o potravinách, kterým končí doba spotřeby, a můžete tak zajistit jejich včasnou konzumaci.

Do špajzky nepatří zdroje tepla - ani mrazák či lednice. Základem každé spíže je dobrá ventilace, tedy okénko s mřížkou proti hmyzu, větrací mřížka nebo ventilátor. Místnost by měla být umístěna v nejchladnější části bytu, nejlépe by měla být orientována na sever nebo východ. Zajistíte tak, aby ve spíži skladované potraviny vydržely co nejdéle čerstvé.

Tipy, jak udržovat spíž

Na podlahu patří dobře omyvatelný materiál, jako jsou dlaždice. Základem funkční spíže je ale pravidelná údržba. Pozor na to, aby se vám v ní nekupily sáčky, obaly, krabičky, prázdné lahve či zavařovací sklenice.

Na dvířka skříněk nebo spížní skříně můžete upevnit držák na drobnosti, jako jsou kořenky. Většinu úložného prostoru zajistí kombinace otevřených polic a šuplíků. Hluboké police jsou vhodné pro uložení menších kuchyňských spotřebičů a vybavení, velkých balíků potravin a méně používaných předmětů.

Plytké police vyhraďte pro zavařeniny, konzervy a další zásoby. Jsou-li hluboké police nepřehledné, můžete je částečně nahradit šuplíky nebo pořadači. Úložné plochy navíc získáte využitím drátěných šuplíků a polic, jimiž svisle rozdělíte příliš vysoké regály.

Přehlednost potravin v sáčku, jako jsou obiloviny, cukr, luštěniny a těstoviny, zvýšíte přesypáním do průhledných dóz nebo krabic, zabráníte i jejich napadení potravinovými moly. Na podlahu uložte kbelíky nebo koše na zeleninu a ovoce. Dodržujte pravidlo, že každá potravina má ve spíži své místo. Jak je správně skladovat, jsme psali zde.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, že ještěrky s více ocasy nejsou v přírodě výjimkou

Tech

Apple pracuje na nových možnostech pro bezdotykové příkazy. Chce skenovat žíly

Dům a zahrada

Správné skladování trvanlivých potravin. Možná budete překvapeni, kde se daří mouce nebo rýži

Zavřít reklamu