Čištění koberců má svá pravidla. Záleží na velikosti i materiálu

 Tipy a inspirace 
11. ledna 2018 10:45 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Každý typ koberce vyžaduje jiný způsob čištění Shutterstock
Pokud chcete, aby váš koberec vypadal co nejdéle hezky, je třeba se o něj náležitě starat. Jinak je třeba pečovat o vlněný koberec, jinak o perský. Při čištění záleží také na velikosti koberce.

Starost o koberce může mít mnoho podob - dopřát mu můžete základní péči, hloubkové čištění a někdy je třeba se také pustit do odstranění skvrn. Postup je závislý také na velikosti, konstrukci a materiálu koberce. O výhodách i nevýhodách koberců jsme psali zde.

Základní péče o koberce

Základ je pravidelné vysávání nečistot. Pravidelným vysáváním nečistot odstraňujete prach a špínu, která může opotřebovat váš koberec předčasně. Pokud je koberec oboustranný, nezapomínejte vysávat na obou stranách. Špína, která nejde vidět, stále ničí koberec. Také si dávejte pozor, abyste během vysávání neodstranili třásně nebo jiné drobné předměty.

Vykartáčujte zvířecí chlupy. Vysávání někdy nepomáhá odstranit zvířecí chlupy. K jejich odstranění budete potřebovat tuhý kartáč, kterým budete hýbat ve směru vlasu koberce.

Otočte koberec každý rok. Slunce, umístění koberce a další činnosti v domácnosti mohou způsobit, že je jedna strana koberce opotřebená více než druhá. Otočte koberec alespoň jednou ročně, aby se vyrovnalo opotřebení.

Vyklepejte malé koberečky. Pokud je koberec dostatečně malý, můžete ho vzít ven a vyklepat všechny nečistoty. Je to snadnější a účinnější způsob, než vysávání v domácnosti.

Čištění speciálních typů koberců

Zvláštní druhy koberců vyžadují speciální čistící péči.

Tkané nebo pletené koberce

Zkontrolujte koberec před čištěním. Vyhledejte, zda je váš koberec omyvatelný. Pokud tomu tak je, vložte ho do povlaku nebo do povlečení a vyperte ho ve studené vodě v mírném cyklu. Sušičku můžete také použít, ale opět na nízkou úroveň.

Velké koberce, které se nevejdou do pračky, rozprostřete na vinyl nebo betonovou podlahu. Pokud nemáte dostatečný prostor, můžete koberec čistit venku, pokud pod něj vložíte deku či plachtu. Na čištění použijte prostředek, který je určený na koberce. Před vrácením koberce na své místo se ujistěte, že je suchý.

Ručně vázané, antické a orientální koberce

Nový orientální koberec je lepší vysát. Zvláštní péči si poté zaslouží starožitné koberce, které mají složité prvky a dlouhé vlasy. Před vysáváním nasaďte ne hlavici vysavače kus síťoviny, abyste zabránili vtahování vlasů, ale zároveň se zbavili všech nečistot.

Na perský koberec nikdy k čištění nepoužívejte chemii. K odstranění tekutých i pevných nečistot si vystačíte s jádrovým mýdlem a vlažnou vodou. Čistit můžete koberec pomocí houbičky. Vytvořte pěnu a koberec čistěte hlazením ve směru vláken. Poté koberec vyčešte a vysajte vzduchem.

Speciální koberce je lepší svěřit do rukou odborníků a alespoň jednou ročně je nechat vyčistit. Nezapomínejte také koberec otáčet, abyste vyrovnali opotřebení na všech stranách.

Kokosové vlákno, sisal a travní koberce

Přírodní vlákna mají otevřenou vazbu, a tak je možné vybírat nečistoty mezi vlákny. Vysávání těchto koberců často vyčistí i podlahu pod nimi. Mnohé z nich jsou navíc oboustranné, takže je pravidelně otáčejte, abyste vyvážili opotřebení.

Pro ruční čištění používejte měkký kartáček namočený v mýdlové vodě. Poté opláchněte vodou. Nakonec vysušte koberec pomocí ručníku nebo ventilátoru. Vysušte koberec důkladně, jelikož voda oslabuje vlákna a řádné vysušení prodlužuje životnost koberce. Pod koberec můžete umístit hadr nebo ručník, abyste ochránili podlahu pod ním.

Srst, ovčí vlna a vlasové koberce

Vlněné koberce jsou náchylné ke změnám zabarvení a k vysokým teplotám. Nevystavujte je proto přímému slunečnímu záření a nepoužívejte na ně horkou vodu, mohlo by dojít ke smrštění. Používejte pouze přípravky přímo určené k čištění vlněných koberců. Častým suchým vysáváním odstraníte pevné nečistoty a prach a prodloužíte interval mezi mokrým vysáváním.

Na čištění přírodních koberců vyrobených ze srsti, ovčí vlny nebo vlasů můžete také použít pudr. Naneste pudr na koberec a nechte několik hodin působit. Poté setřete prášek pomocí kartáče a důkladně koberec vyklepejte. Tento proces několikrát opakujte v závislosti na délce vlasů koberce.

K čištění zadní strany použijte bavlněnou tkaninu navlhčenou ve vlažné mýdlové vodě. Setřete nečistoty, opláchněte čistou vodou a pořádně vysušte, než koberec vrátíte na místo.

Hloubkové čištění

Před hloubkovým čištěním se důkladně informujte o typu koberce a péči o něj. Nejvíce informací získáte u prodejce nebo na etiketě koberce. Například suché čištění naznačuje, že koberec není stálobarevný. Před použitím vody proveďte test na nenápadném místě.

Pokud zjistíte, že je koberec omyvatelný, ručně jej umyjte nebo použijte jemný cyklus v pračce. Aby se snížilo riziko zamotání dlouhých vlasů, rozdělte je do několika svazků, které svažte. Umístěte koberec do povlaku či povlečení a vyperte jej ve studené vodě na jemný program.

Při sušení zavěste koberec přes několik šňůr. Jedna šňůra bude pouze deformovat koberec, jak bude vysychat.

Odstranění skvrn z koberce

Občas se na koberci objeví nějaká ta skvrna. Podle toho, co ji způsobilo, zvolte způsob ošetření.

Alkoholické a nealkoholické nápoje

Použijte roztok se lžičkou mycího prostředku na 1 litr teplé vody a ¼ čajové lžičky bílého octa. Naneste na skvrnu, opláchněte a usušte.

Káva nebo čaj

Použijte směs uvedenou výše. Pokud nelze skvrnu odstranit, obraťte se na profesionály.

Skvrny na bázi tuku

U potravin, jako je máslo, margarín nebo omáčka, použijte suchá rozpouštědla na odstranění skvrn.

Žvýkačka

Vložte kostku ledu do igelitového sáčku a přiložte na žvýkačku. Počkejte, až bude tuhá a poté ji odstraňte. Následně vysajte nebo vyčistěte zbytek žvýkačky za pomoci suchého rozpouštědla.

Barva

Pro akrylové a latexové skvrny použije roztok saponátu, pokud je barva ještě vlhká. V případě, že se jedná o zaschlou barvu, použije roztok lihu. Vyzkoušet můžete i minerální vodu s bublinkami a jedlou sodu, pozor si však dejte, ať vám čistící látky neproniknou do podlahy.

Rajčatová omáčka

Houbu namočte ve studené vodě a v saponátu nebo citronové šťávě. Vydrhněte skvrnu a opláchněte ji roztokem smíchaným z 1 šálku bílého octa a 2 šálky vody. Důkladně vysušte.

Moč, výkaly a zvratky

Použijte roztok pracího nebo čisticího prostředku, opláchněte a osušte do sucha.

Roztavený vosk

Použijte stejný postup jako u žvýkačky. Využijte kostku ledu v igelitovém sáčku a vše po ztvrdnutí seškrábejte. Následně pomocí lihu odstraňte zbytky nečistot.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu