Zbylo vám vánoční cukroví? Rozhodně ho nevyhazujte, bude se vám ještě hodit

 Tipy a inspirace 
07. ledna 2018 10:35 / Kateřina Kofroňová
  0   0
📷
3 fotografie v galerii
Chuť na cukroví pomalu klesá - jeho množství nikoliv Shutterstock
Téměř každý rok se stane, že cukroví napečeme více, než jsme schopni sníst. Babičky a maminky nám k tomu ještě většinou přidají, a tak máme po Vánocích cukroví úplně všude. Co s ním?

Když si uvědomíte, kolik všechny ingredience na cukroví stály a jak dlouho vám trvalo, než jste vyloupali ořechy a všechno upekli, byla by přeci škoda cukroví jen tak vyhodit.

Upečte z něj bábovku

Jestliže už vám leze cukroví krkem, nasypte ho všechno na jednu hromadu. Ne ovšem do koše, ale raději do mixéru. Umixujte z něj hladkou mouku a použijte ho pro základ oblíbené bábovky, buchty nebo koláče.

Úžasné je na tomto receptu to, že každá bábovka bude chutnat jinak a ani vy ji nikdy neupečete stejně. Záleží totiž především na tom, kolik vám zbude jakého cukroví.

Zamrazte ho na později

Víte-li, že si budete chtít v průběhu roku chuť Vánoc připomenout, uskladněte část dávky cukroví v mrazáku. Dbejte ale na to, abyste cukroví důkladně zabalili, protože křehká těsta do sebe snadno natáhnout pach mrazáku a všech ostatních zmražených potravin. Vložte cukroví do vzduchotěsné krabičky nebo do jakékoliv krabičky, kterou ještě vložte do pytlíku a zauzlujte.

Vytvořte nový dezert

Jestliže vás sladkosti ještě neomrzely, můžete z nich připravit například sladké kuličky. Stále budete mít co zobat ke kávě, ale chuť bude zase trochu jiná. Rozemelte cukroví na prášek, přidejte kakao, oříšky, mandle, datle, kokos, sušené fíky – zkrátka to, co máte rádi. Důležité je přidat něco, co rozemleté cukroví spojí. Stačí i obyčejné rozinky.

Z lepivého těsta pak vytvořte v dlaních kuličky, které obalujte v kokosu, kakau, namletých oříšcích nebo třeba rozehřáté čokoládě. Další variantou je nechat cukroví zmrazit a kuličky z něj vytvořit, až na ně budete mít chuť.

Ptáčkům ho nedrobte

Cukroví se někdy drobí i do ptačích krmítek, aby si opeřenci také zamlsali. Stejně ale jako i jiné sladkosti, zbytky z domácností do krmítka zkrátka nepatří. Chcete-li ptáčkům přilepšit, nasypte jim do krmítka vlašské ořechy nebo rozinky. Když jim vyrobíte tyto lojové koule, dáte jim vše, co potřebují a ještě si smlsnou.

Do lesa zvířatům nepatří

Možná už jste někdy v dobré víře nasypali zbytek cukroví do lesa, aby si i volně žijící zvířátka pochutnala. Tím jim ale spíš uškodíte. Cukroví, jak již z jeho názvu vypovídá, obsahuje obrovské množství cukru, který zvířatům rozhodně nesvědčí. Na jeho konzumaci nejsou zvířata zvyklá a v kombinaci s dalšími surovinami, které cukroví obsahuje, byste jim mohli pěkně přitížit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu