Romantická dekorace interiéru: Paličkovaná krajka se vrací

 Tipy a inspirace 
06. listopadu 2016 07:38 / redakce
  0
📷
8 fotografií v galerii
Do interiéru se vracejí dekorační prvky z paličkované krajky. Technika je to sice pracná a náročná, při troše trpělivosti se ji však dokáže naučit téměř každý fler.cz
Nejjemnější ručně dělanou krajkovinou zdobily naše prababičky prakticky celý interiér. Většinou byly háčkované, ty zručnější však uměly i paličkovat dekorační dečky, přehozy přes čalouněný nábytek a některé dokonce i celé záclony.

Krajkářské umění, které bylo při výzdobě interiéru léta téměř zapomenuto, se nyní úspěšně vrací do našich domovů.

Staletá tradice

Paličkovaná krajka může být nejen originálním módním doplňkem, ale i ozdobou každého interiéru. Historie paličkované krajky se váže zejména k Itálii, která byla již ve středověku krajkářskou velmocí. Odtud se pak postupně toto umění rozšířilo po celé Evropě. Některé prameny uvádějí, že v našich krajích paličkujeme pravděpodobně mnohem déle, jen jsme pro tuto techniku neměli dřív název.

Od nití až po zlato

Nejstarší zprávy o krajkách a krajkářství pocházejí ze 16. století. Ženy se paličkování věnovaly za zimních večerů. Krajkami tenkrát zdobily čepce či kroje a v jednotlivých regionech krajky postupně získaly charakteristické znaky, a tak vznikla například typická krajka vamberecká, flanderská či benátská. Používaly se různé materiály, od ručně spřádané lněné, konopné či bavlněné příze přes nitě z kopřiv, hedvábí a vlněnou přízi až po stříbrné a zlaté nitě.

Krajka jako cenný šperk

Výsledkem paličkování je krajka, zpracovaná do určitého tvaru. Velmi oblíbenými jsou různá zvířátka, andělíčci, květiny, srdíčka a dokonce i celé obrázky, díky možnosti použít různě barevné nitě může vzniknout i dílo vícebarevné. Záleží pouze na fantazii a chuti experimentovat. Paličkovaná krajka byla vždy považována za velmi cennou, takže není divu, že ji s oblibou využívají i návrháři velmi luxusních modelů, jsou z ní vyráběny rozličné módní doplňky i šperky.

Co budeme potřebovat

Technika paličkování není úplně jednoduchá, ale s trochou cviku se ji může naučit téměř každý. I přes mnohaletý vývoj různých technologií se dnešní paličkování od toho dřívějšího prakticky neliší. Stále potřebujeme herduli (polštářek, na němž se paličkuje), stojánek pod herduli, nitě, špendlíky, háček a samozřejmě paličky. Výčet nemusí být kompletní, vůbec nejlepší je zapsat se do některého z kurzů, kde se dozvíme vše potřebné a naučíme se základní techniky.

Světová elita

Paličkování předpokládá velkou zručnost, dovednost i trpělivost a mistři oboru dovedou vytvořit z paličkovaných krajek skutečná umělecká díla. Mezi takové mistry patří i Marcela Hovadová z Červeného Kostelce. Její paličkované krajky mohli obdivovat návštěvníci řady výstav v mnoha zemích. Jedním z jejich největších úspěchů bylo mimo jiné i vítězství na devátém Mezinárodním bienále krajky v Itálii, kde se prosadila v obrovské konkurenci krajkářů z celého světa, a dostala se tak mezi světovou elitu. Sama si krajky, tzv. snové obrázky, sama navrhuje i realizuje. Používá také kombinace různých textilních technik i kombinace krajky a dalších materiálů, například skla, dřeva, kovu či keramiky. Její práce působí křehce a vkusně a jsou barevně vyvážené.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky