Romantická dekorace interiéru: Paličkovaná krajka se vrací

 Tipy a inspirace 
06. listopadu 2016 07:38 / redakce
  0
📷
8 fotografií v galerii
Do interiéru se vracejí dekorační prvky z paličkované krajky. Technika je to sice pracná a náročná, při troše trpělivosti se ji však dokáže naučit téměř každý fler.cz
Nejjemnější ručně dělanou krajkovinou zdobily naše prababičky prakticky celý interiér. Většinou byly háčkované, ty zručnější však uměly i paličkovat dekorační dečky, přehozy přes čalouněný nábytek a některé dokonce i celé záclony.

Krajkářské umění, které bylo při výzdobě interiéru léta téměř zapomenuto, se nyní úspěšně vrací do našich domovů.

Staletá tradice

Paličkovaná krajka může být nejen originálním módním doplňkem, ale i ozdobou každého interiéru. Historie paličkované krajky se váže zejména k Itálii, která byla již ve středověku krajkářskou velmocí. Odtud se pak postupně toto umění rozšířilo po celé Evropě. Některé prameny uvádějí, že v našich krajích paličkujeme pravděpodobně mnohem déle, jen jsme pro tuto techniku neměli dřív název.

Od nití až po zlato

Nejstarší zprávy o krajkách a krajkářství pocházejí ze 16. století. Ženy se paličkování věnovaly za zimních večerů. Krajkami tenkrát zdobily čepce či kroje a v jednotlivých regionech krajky postupně získaly charakteristické znaky, a tak vznikla například typická krajka vamberecká, flanderská či benátská. Používaly se různé materiály, od ručně spřádané lněné, konopné či bavlněné příze přes nitě z kopřiv, hedvábí a vlněnou přízi až po stříbrné a zlaté nitě.

Krajka jako cenný šperk

Výsledkem paličkování je krajka, zpracovaná do určitého tvaru. Velmi oblíbenými jsou různá zvířátka, andělíčci, květiny, srdíčka a dokonce i celé obrázky, díky možnosti použít různě barevné nitě může vzniknout i dílo vícebarevné. Záleží pouze na fantazii a chuti experimentovat. Paličkovaná krajka byla vždy považována za velmi cennou, takže není divu, že ji s oblibou využívají i návrháři velmi luxusních modelů, jsou z ní vyráběny rozličné módní doplňky i šperky.

Co budeme potřebovat

Technika paličkování není úplně jednoduchá, ale s trochou cviku se ji může naučit téměř každý. I přes mnohaletý vývoj různých technologií se dnešní paličkování od toho dřívějšího prakticky neliší. Stále potřebujeme herduli (polštářek, na němž se paličkuje), stojánek pod herduli, nitě, špendlíky, háček a samozřejmě paličky. Výčet nemusí být kompletní, vůbec nejlepší je zapsat se do některého z kurzů, kde se dozvíme vše potřebné a naučíme se základní techniky.

Světová elita

Paličkování předpokládá velkou zručnost, dovednost i trpělivost a mistři oboru dovedou vytvořit z paličkovaných krajek skutečná umělecká díla. Mezi takové mistry patří i Marcela Hovadová z Červeného Kostelce. Její paličkované krajky mohli obdivovat návštěvníci řady výstav v mnoha zemích. Jedním z jejich největších úspěchů bylo mimo jiné i vítězství na devátém Mezinárodním bienále krajky v Itálii, kde se prosadila v obrovské konkurenci krajkářů z celého světa, a dostala se tak mezi světovou elitu. Sama si krajky, tzv. snové obrázky, sama navrhuje i realizuje. Používá také kombinace různých textilních technik i kombinace krajky a dalších materiálů, například skla, dřeva, kovu či keramiky. Její práce působí křehce a vkusně a jsou barevně vyvážené.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu