Tepelná čerpadla znamenají velkou úsporu energií v domácnostech!
Zní to jako pohádka. Tepelné čerpadlo pracuje jen s minimální spotřebou vstupní energie, ani nevyžaduje nijak dramatickou údržbu. Odpadá s ním každoroční shánění, nákup a skladování paliva. Je tedy nepochybně velmi komfortní a čistý zdroj tepla pro vytápění budov a ohřev teplé užitkové vody.
Pohodlné řešení vytápění
Plynové kotle vyžadují roční údržbu kotle a revizi komínu. Ještě víc práce a starostí představují kotle na tuhá paliva, které s sebou nesou skládání uhlí a vybírání popele, přikládání a zatápění. U tepelných čerpadel všechny tyto starosti odpadají. Moderní tepelná čerpadla mohou využívat i existující rozvody s radiátory, tj. bez nutnosti investic do podlahového vytápění.
Některá provedení tepelných čerpadel umožňují jejich vzdálený dohled pomocí internetu, čímž odpadá nutnost provádět a platit pravidelné roční prohlídky. Vzdálený dohled umožňuje v případě zaznamenané poruchy nebo jiného potenciálního problému v topném systému automatické odeslání e-mailu majiteli popřípadě servisní organizaci. Díky tomu lze na tepelné čerpadlo získat dlouholeté záruky.
Šetrnost vůči životnímu prostředí
Pro všechny, kterým záleží na ochraně životního prostředí, představují tepelná čerpadla preferovaný zdroj tepla, neboť životní prostředí zatěžují podstatně méně než jiné zdroje. Tepelná čerpadla pomáhají snižovat emise skleníkových plynů, snižují spotřebu nerostných surovin (plynu, uhlí apod.) a kvalitní tepelná čerpadla nezatěžují prostředí ani hlukem.
Princip tepelného čerpadla
Ačkoli jsou tepelná čerpadla záležitostí posledních několika let, jejich princip byl objeven již v polovině 19. století britským profesorem fyziky lordem Kelvinem. Ten zároveň dokázal, že tepelné čerpadlo potřebuje k vytápění méně primární energie, než je třeba pro přímé vytápění. Laicky řečeno – přestože ke svému provozu tepelné čerpadlo potřebuje elektřinu, spotřebuje ji mnohem méně než přímé vytápění elektřinou.
Tepelné čerpadlo funguje na jednoduchém a důmyslném principu, kdy zařízení využívá tzv. nízkoteplotní zdroj ve svém okolí (buď vzduch, země, nebo voda), z něhož odebírá teplo, a ohřívá ho na vyšší teplotu. Tepelná energie pak může být využita pro vytápění i ohřev vody.
Jaká energie pro tepelné čerpadlo je nejlepší?
Tepelná čerpadla nám dávají na výběr, protože jich existuje několik typů – ty rozlišujeme na základě toho, jaký nízkoteplotní zdroj využívají. Každý z nich má samozřejmě své výhody a nevýhody a jejich využití je mj. limitováno i pozemkem a okolím domu. Není proto jednoznačně možné říci, jaký nízkoteplotní zdroj je nejvýhodnější. Podívejme se proto podrobně na nejčastější typy tepelných čerpadel, které se používají v ČR.
Tepelné čerpadlo vzduch-voda
Patří k nejrozšířenějším druhům tepelných čerpadel. Jako nízkoteplotní zdroj využívají vzduch, proto odpadají nákladné práce s pořizováním podzemního vrtu (země-voda nebo voda-voda). Instalace je rychlá a jednoduchá, což snižuje pořizovací náklady. Nevýhodou tohoto typu čerpadla jsou však vyšší provozní náklady (cca o 25 procent) a také kratší životnost systému.
Tepelné čerpadlo země-voda a voda-voda
Tyto dva typy tepelných čerpadel provází náročnější instalace, protože je potřeba zemní vrt, resp. plošný kolektor. To pochopitelně navyšuje i pořizovací náklady. Využít je možné kromě chladu země (tepelné čerpadlo země-voda) také podzemní vodu (tepelná čerpadla označovaná jako voda-voda). Je třeba počítat i s tím, že v zimě půda promrzá, proto se do potrubí pod zemí aplikuje nemrznoucí směs (tzv. termofrost). Odměnou za náročnější instalaci je majitelům těchto tepelných čerpadel vyšší účinnost a nižší provozní náklady.