Vytvořte si dechberoucí dekorace z hypertufy. Je k nerozeznání od opravdového kamene!
Co je hypertufa
Jedná se o cementovou směs, která se používá k výrobě dekorací nejen na zahradu. Výroba této směsi je jednoduchá, levná a suroviny na ní seženete v každém hobby marketu. Výhodou hypertufy je ale hlavně její vzhled – struktura a barva se totiž velmi podobá přírodnímu kameni.
Výroba směsi je snadná
Na výrobu hypertufy budete potřebovat písek, cement, rašelinu, případně perlit a vodu. Směsí je ale vícero a ne pro každou směs využijete všechny ingredience. Například pro jemnější strukturu si připravte 1,5 dílu písku vybrané hrubosti, 1 díl cementu, 2 díly rašeliny a vodu.
Množství vody určujete sami dle konzistence. Směs by měla být spíš sušší, rozhodně ne lepkavá či dokonce tekutá. Doporučuje se konzistence tvarohu. Zkuste z ní při zpracovávání vytvořit kouli, která se ovšem, když do ní píchnete, rozpadne.
Při tvorbě větších nádob odlehčíte jejich výslednou váhu perlitem, kterým nahradíte písek. Cementu, perlitu i rašeliny dejte stejné množství a opět smíchejte s vodou dle potřeby.
Způsob výroby dekorací
Není na tom opravdu nic složitého. Buď vtlačujete výslednou směs do předem připravené formy či šablony, nebo hypertufu nanášíte na vybranou nádobu, kterou obrátíte dnem vzhůru. Poté nechte dva dny schnout ve stínu a vyjměte z formy. Po vyklopení z formy můžete ještě dotvořit povrch například drátěným kartáčem, špachtlí, nebo brouskem. Výsledný výrobek nechte ještě týden doschnout.
Nádoby na květiny
Vyrobit si vlastní květináč není nic složitého. Stačí vám jakékoliv dvě nádoby, které použijete jako formu. Vnější nádoba by měla být vyšší než nádoba, kterou následně vložíte dovnitř. Záleží na tom, jak velký květináč chcete vytvořit. Pro větší květináč můžete použít například kýbl a menší kýbl, pro menší květináče třeba spodek petlahve a plastový kelímek. Nádoby je lepší obalit igelitem, aby šla hmota po zaschnutí lépe ven.
Při výrobě silně vmačkejte několikacentimetrovou vrstvu hypertufy na dno větší nádoby a poté vložte dovnitř této nádoby tu menší a nižší. Stěny květináče vytvoříte tak, že do vzniklého prostoru vmačkáte další hypertufu. Prostor mezi dvěma nádobami by neměl být moc úzký, aby se poté květináč nepolámal.
Efektní zahradní jezírka
Dekorace můžete vytvářet nejen namačkáním do formy, ale můžete hypertufu nanášet i zvenku. Na výrobu velmi pěkného venkovního jezírka budete potřebovat kromě hypertufy ještě co největší list a hlínu. Hlínu nasypte na stůl tak, aby tvořila kopeček. Na ten poté umístěte čerstvý list a na vrch naplácejte pořádnou vrstvu hypertufy. Směs by v tomto případě měla být spíš tekutější. Po zaschnutí vypadá velmi dobře, když vzniklou listovou mísu ještě nabarvíte. Poté už jen umístěte na zahradu a buď nechte dešťovou vodu, ať si s mísou dělá co chce, nebo v ní udržujte čirou vodu.
Umělé kameny
Pomocí hypertufy můžete vytvořit ale i samotné kameny. I v tomto případě se doporučuje spíš vlhčí konzistence, abyste byli schopni kámen v dlani tvarovat, aniž by se rozsypal. U větších kamenů je lepší dovnitř vložit zmačkané pletivo, aby kámen držel při zpracovávání při sobě. Umělé kameny pak využijete jako dekoraci, ale třeba také jako tajné skrýše pro klíč od bytu.
Masky na zeď
S touto jednoduchou cementovou směsí vytvoříte i velmi efektní masky na zeď, které dozdobí váš interiér. Jako formu můžete použít jakoukoliv karnevalovou papírovou nebo silikonovou masku, kterou seženete v obchodě. Když si pomocí sádry předem vytvoříte odlitek svého obličeje, můžete poté z hypertufy vytvořit i svou vlastní podobiznu, která bude vypadat jako když ji někdo vytesal do kamene.
Znáte hypertufu? Už jste ji někdy použili? Připadá vám práce s ní jednoduchá?