Mechové panely možná mohou zachránit města od znečištění

 Exterier 
29. června 2017 17:46 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Každá „mechová plantáž“ je 4 metry vysoká, 3 metry široká a 2,2 metrů hluboká.  Internet
Jeden městský strom dokáže vyčistit vzduch jako malý les o zhruba tři sta stromech.

Znečištěné ovzduší je jedním ze současných největších zabijáků spojených s enviromentálními problémy. Podle údajů Světové zdravotnické organizace způsobí ročně více než 7 miliónů předčasných úmrtí. Vědci se proto snaží přijít na způsob, jak zhoršující se kvalitě ovzduší ve světových aglomeracích čelit. Tři studenti Technické univerzity v Drážďanech přišli s novým nápadem – instalací relativně nevelkých ploch mechových kultur, které absorbují stejné množství nečistot z ovzduší jako asi 275 vzrostlých stromů.

Mechové panely pracují jako autonomní jednotky. Zabudované solární panely poskytují tělesu elektřinu. Dešťová voda se shromažďuje v nádrži, ze které poté putuje do půdy. Senzory poté město informují o kvalitě vzduchu v okolí panelu a tím pádem také o jeho účinnosti. 

Nevýhodou mechového panelu je jeho cena. Jeden stojí v přepočtu více než půl miliónu korun. Odborníci na znečištěné ovzduší také upozorňují na problematičnost nasměrování největšího znečištění směrem k panelům. Znečištění z aut se například nedrží u země, ale je rozptýleno vertikálně v několika kilometrech nad městem. Mladí vědci z Technické univerzity v Drážďanech proto nyní pracují na ventilačním systému, který by znečištění směřoval směrem k panelům.

V současné době funguje po světě 20 mechových panelů. Desítky dalších panelů si však již objednala další města.  „Městské stromy“ se už objevily ve dvaceti městech světa – v Oslu, Paříži, Bruselu nebo Hongkongu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu