Chcete mít voňavý sklep? Pak o něj musíte pečovat!

 Interier 
02. července 2017 06:54 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
V udržovaném sklepě budete rádi trávit celé dny! Shutterstock
Míváte ve sklepě zatuchlý zápach a chcete se ho zbavit?  Pak na to musíte jít nejen od podlahy! Pouhé větrání nestačí.

Nedovolte zatuchlině šíření

Směs spórů plísní, bakterií a virů trápí mnoho majitelů podsklepených domů. Zatuchlina se velmi rychle tvoří nejen v podzemí, ale najdete ji i koupelně, šatníku, autobuse… Někdy stačí důkladné větrání a dezinfekce, ovšem většinou je potřeba zasáhnout komplexněji. Jde nejen o estetiku, ale také o zdraví!

Větrací díry 

Velmi efektivní je vhánění teplého suchého půdního vzduchu pod strop sklepa. Zkušený kutil tento větrací systém zvládne sám. Využít se dá komínový efekt, třeba i s ventilátorem. Je také dobré probourat do sklepa v několika místech větrací otvory, aby vzduch stále proudil. Na pohlcení nepříjemných pachů se dříve dávaly otevřené nádoby s octem. Vyzkoušejte to také! A zkusit můžete i umístění mísy se solí – měla by pohlcovat vodu z okolí. 

Síření a další zásahy

Pokud je váš sklep, kůlna, dílna, garáž či jiná budova zasažena výrazněji, je dobré vykouřit ji pomocí sirných knotů. Síra je přirozený dezinfekční prostředek a umí v podobě plynu proniknout do všech zákoutí. Tímto způsobem zahubí nejen plísně, ale také veškeré brouky, pavouky a hlodavce. Síření je velmi jednoduché. Sirné papírky stačí umístit třeba do plechovky a zapálit. Okna a dveře nechejte zavřená a vyvětrejte až po dvou hodinách od chvíle, kdy knoty dohořely. Při síření nemusíte ze sklepa odnášet prakticky žádné věci, dokonce ani potraviny. Sirné plyny totiž na uskladněné brambory a další potraviny nepůsobí škodlivě a zasahují pouze nežádoucí plísně a živočichy.

Ve velmi starých prostorách se silnou vlhkostí je dobré kromě síření také osekání stěn až na holé cihly. Následně je možné použít některý ze současných přípravků proti vlhkosti a poté dle potřeby zdivo nabílit vápnem. Vápenatý nátěr je ideální pro dezinfekci. Jakmile máme prostory ošetřené a vydezinfikované, stačí již jen důsledné větrání a kontrola vlhkosti. Pokud by se vlhkost stále znovu zvyšovala, je nezbytné zjistit příčinu – třeba podzemní vodu, prasklé trubky pod sklepem, špatnou izolaci apod. S tím už by vám ale poradila odborná firma.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu