Chcete mít voňavý sklep? Pak o něj musíte pečovat!

V udržovaném sklepě budete rádi trávit celé dny!
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
02. července 2017 06:54 / Shutterstock
  1   0
Míváte ve sklepě zatuchlý zápach a chcete se ho zbavit?  Pak na to musíte jít nejen od podlahy! Pouhé větrání nestačí.

Nedovolte zatuchlině šíření

Směs spórů plísní, bakterií a virů trápí mnoho majitelů podsklepených domů. Zatuchlina se velmi rychle tvoří nejen v podzemí, ale najdete ji i koupelně, šatníku, autobuse… Někdy stačí důkladné větrání a dezinfekce, ovšem většinou je potřeba zasáhnout komplexněji. Jde nejen o estetiku, ale také o zdraví!

Větrací díry 

Velmi efektivní je vhánění teplého suchého půdního vzduchu pod strop sklepa. Zkušený kutil tento větrací systém zvládne sám. Využít se dá komínový efekt, třeba i s ventilátorem. Je také dobré probourat do sklepa v několika místech větrací otvory, aby vzduch stále proudil. Na pohlcení nepříjemných pachů se dříve dávaly otevřené nádoby s octem. Vyzkoušejte to také! A zkusit můžete i umístění mísy se solí – měla by pohlcovat vodu z okolí. 

Síření a další zásahy

Pokud je váš sklep, kůlna, dílna, garáž či jiná budova zasažena výrazněji, je dobré vykouřit ji pomocí sirných knotů. Síra je přirozený dezinfekční prostředek a umí v podobě plynu proniknout do všech zákoutí. Tímto způsobem zahubí nejen plísně, ale také veškeré brouky, pavouky a hlodavce. Síření je velmi jednoduché. Sirné papírky stačí umístit třeba do plechovky a zapálit. Okna a dveře nechejte zavřená a vyvětrejte až po dvou hodinách od chvíle, kdy knoty dohořely. Při síření nemusíte ze sklepa odnášet prakticky žádné věci, dokonce ani potraviny. Sirné plyny totiž na uskladněné brambory a další potraviny nepůsobí škodlivě a zasahují pouze nežádoucí plísně a živočichy.

Ve velmi starých prostorách se silnou vlhkostí je dobré kromě síření také osekání stěn až na holé cihly. Následně je možné použít některý ze současných přípravků proti vlhkosti a poté dle potřeby zdivo nabílit vápnem. Vápenatý nátěr je ideální pro dezinfekci. Jakmile máme prostory ošetřené a vydezinfikované, stačí již jen důsledné větrání a kontrola vlhkosti. Pokud by se vlhkost stále znovu zvyšovala, je nezbytné zjistit příčinu – třeba podzemní vodu, prasklé trubky pod sklepem, špatnou izolaci apod. S tím už by vám ale poradila odborná firma.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci rozluštili tajemství extrémně odolných želvušek

Tech

Už znáte aplikaci, která vám v Praze výrazně ulehčí život?

Dům a zahrada

Je vašemu psovi doma smutno? Komunikovat s ním můžete přes internet

Zavřít reklamu