Chcete se zbavit žehlení a ještě chránit byt před plísní? Existuje řešení!

 Technika 
08. července 2017 08:11 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Sušička prádla se dá postavit vedle pračky nebo přímo na ni. Uspoří mnoho času a ocení ji i alergici. Shutterstock
České domácnosti si už zvykly na řadu technologických vymožeností, od mikrovlnek až po myčky nádobí. Skvělým pomocníkem, který se ale zatím tolik nerozšířil, jsou také sušičky prádla. Tyto spotřebiče dokáží ušetřit čas, zbaví vás povinnosti žehlit a ještě z vašeho oblečení důkladně odstraní všechny žmolky, chlupy a vlasy.

Pokud ale chcete prádlo sušit rychle, úsporně a bez problémů, je třeba zvolit sušičku se správnými parametry a vlastnostmi. Na co se musíte zaměřit?

Co všechno sušička prádla umí?

  • Sušení prádla je rychlejší. Šetříte svůj čas. Prádlo navíc nemusíte nikam věšet.
  • Prádlo sušené v sušičce si zachovává barvy, oproti sušení na slunci.
  • Během sušení se do prádla nedostávají žádné alergeny a pyly. Prádlo je naopak zcela čisté.
  • Většinu prádla ze sušičky nemusíte vůbec žehlit. Jednoduše oblečení složíte a uklidíte. 
  • Prádlo je jemné a voňavé i bez použití aviváže během praní. Tato zpráva potěší hlavně alergiky.
  • Z prádla se během sušení odstraní žmolky, chlupy a vlasy. Pokud máte domácího mazlíčka, budete nadšeni.
  • Při věšení mokrého prádla v bytě se zvyšuje vlhkost vzduchu, což může mít za následek tvorbu plísní. Se sušičkou tento problém odpadá.

Plnění předem

Většina modelů na trhu se plní z přední strany, úzké sušičky s horním plněním téměř nenajdete. Důvod je prostý: je prostorově úspornější postavit sušičku na pračku, než mít oba spotřebiče vedle sebe, o komfortu plnicího otvoru ve výši rukou nemluvě. Na rozdíl od většiny praček není problém ani dodatečně přidat prádlo během sušicího cyklu, senzory vlhkosti si jen přizpůsobí dobu sušení. V sušičce prádla navíc nemusíte sušit pouze běžné prádlo. Stačí dokoupit sušící koš, který se uvnitř, na rozdíl od bubnu, neotáčí. Hodí se tak k sušení bot, případně velmi jemných svetrů. Nebo tak cenných věcí, jako jsou plyšové hračky vašich dětí.

Existují také kombinace sušičky a pračky v jednom. V takovém případě získáte další prostor navíc, ale musíte počítat s vyšší spotřebou vody, srovnatelnou s praním, a nutností vyndat před sušením část prádla, pokud jste měli při praní buben plný. Kapacita při sušení je totiž obvykle menší než kapacita pračky. Jinak ale jde o elegantní řešení do menších bytů.

Kondenzační nebo ventilační?

Z hlediska technologie lze sušičky rozdělit na kondenzační a ventilační. Na výsledku sušení rozdíl mezi spotřebiči nepoznáte, liší se ale způsobem, kterým odvádějí horký vzduch. Jakou vybrat?

Kondenzační sušičky

Horká pára, která vzniká při sušení, se v kondenzačních sušičkách přeměňuje na vodu. Ta se buď ukládá do zásobníku, odkud ji jednoduše vylijete (chytré hospodyňky ji pak používají místo destilované vody do žehliček), nebo lze vodu odvádět přímo do odpadu -  nemusíte doma tedy nic bourat ani přestavovat. Pokud nebudete využívat sušičku příliš často, vyplatí se vám zakoupit levnější kondenzační sušičku.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

V kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem se horký vzduch rovnou chladí a získaná energie se znovu použije. Vzniklý uzavřený cyklus tak je velmi úsporný – spotřeba oproti běžné kondenzační sušičce klesá až o 50 % a díky nižší teplotě je celý proces i citlivější k jemným tkaninám. Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem se hodí pro všechny, kteří suší pravidelně a častěji.

Parní kondenzační sušičky

Žehlíte rádi? Jestli ne, zvažte nákup kondenzační sušičky s parní funkcí. Prádlo suší přímo horká pára, která pronikne látkou, provoní ji a načechrá. Parní sušičky nepotřebují otáčet bubnem, vše obstará pára. Z prádla tak okamžitě mizí záhyby, stejně jako zápach cigaretového kouře.

Ventilační sušičky

Ventilační sušičky (též odvětrávací nebo odtahové) nasávají vzduch, ohřejí ho, nechají ho nasát vlhkost a zase ho vypustí ven. Hodí se tedy do větších prádelen a obecně na místa, kde lze vyvést "výfukovou" trubici ven z domu. Díky ohřevu vzduchu jsou tyto sušičky provozně úspornější než kondenzační z prostého důvodu – vzduch ohřejete snadněji, než vodu. Pokud máte velkou koupelnu, kde můžete zajistit odvětrávání, ventilační sušička je ideální volbou.

Nezapomeňte na spotřebu pračky ani sušičky

Ohřev vzduchu je přeci jen energeticky náročný proces, je proto důležité zkontrolovat před nákupem sušičky její energetický štítek. Většina modelů (i včetně velmi kvalitních), se dostane do energetické třídy B či C, pouze mezi sušičkami s tepelným čerpadlem objevíte i jedince z třídy A.

Sušičku však nelze chápat jako oddělený spotřebič. Pokud máte např. starou pračku, která nedokáže pořádně vyždímat prádlo, úsporná sušička ke snížení nákladů na provoz příliš nepomůže.

Kolik vás sušení bude stát?

Samozřejmě hodně záleží na kvalitě sušičky, četnosti sušení, ale také na zvoleném programu. Například jedno sušení v kvalitnější sušičce energetické třídy A+++ vyjde při ceně 4 Kč za 1 KWh na asi 4,5 Kč, u běžné sušičky energetické třídy A+ vyjde jedno sušení na přibližně 6 Kč  a za jedno sušení v levnějším modelu energetické třídy B zaplatíte při stejných podmínkách 13 Kč.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

Sovětské monstrum: Zlověstně vypadající stroj byl určen pro bleskový transport vojáků k invazi do Evropy