Je výhodnější pořídit starý nebo nový byt?
Při pořizování bytu zvažujeme hlavně tyto kritéria – lokalitu, z hlediska dostupnosti a občanské vybavenosti a cenu.
Koupě starého bytu
Při koupi staršího bytu, je potřeba počítat s tím, že se nám nebude úplně zamlouvat a bude potřebovat rekonstrukci. Je potřeba důkladně zjistit, co vše je potřeba opravit (vybourání jádra, nové sociální zařízení, rozvody, izolace, topení, elektřina, podlahy, prahy, omítka apod.)
Pokud nejste v nákupu nemovitostí zkušení, je lepší si na jednu z prohlídek přizvat stavebního odborníka, který může odhalit skryté vady. Předejdete tak riziku, že se později potřebné investice nechtěně navýší.
Při výběru se nezaměřujte jen na interiér, dobře se seznamte i s celým domem a jeho okolím. Neváhejte se zeptat sousedů, jak se jim tam bydlí, jaké mají náklady a jaké jsou místní zvyklosti. Zohledněte stav domu, v jakém stavu je střecha a společné prostory? To vše mohou být potenciální negativa, která značně navyšují výši plateb do fondu oprav a tím prodražují náklady na bydlení.
Koupě nového bytu
Nové byty bývají ve většině případů připraveny k okamžitému nastěhování. Bydlet tedy můžete hned a nemusíte si již nikde pronajímat jiný byt, ve kterém lze bydlet, než se vše dokončí.
I u novostaveb je potřeba být opatrný. Po jisté době užívání se mohou objevit vady jako popraskané zdi, nekvalitní materiály (sanita, okna aj.) či špatná izolace, které je potřeba vyřešit.
Nové byty se často nacházejí v nových lokalitách na okrajích měst a je zde riziko malé občanské vybavenosti, to pak vede k tomu, že musíme dojíždět jak do práce, tak na nákupy, k lékaři či s dětmi na kroužky. I tyto náklady bychom měli při kalkulaci zohlednit.
Co zvážit před pořízením bytu?
Úspora 150 až 200 tisíc korun, což je rozdíl mezi novostavbou a starším bytem včetně rekonstrukce, nemusí být zase tak velká, pokud zvážíme i další okolnosti. Zhodnotit je třeba celkový stav domu, ve kterém se byt nachází. Je třeba zamyslet se nad tím, zda nebude v blízké budoucnosti vyžadovat modernizaci. Například může mít špatnou střechu, okna, jimiž utíká teplo, nebo nevyhovující výtah či staré a špinavé chodby, jimiž musí projít vaše návštěvy. Na rekonstrukci nebo modernizaci společných prostor se samozřejmě skládají majitelé bytů, což se může projevit ve výši poplatků do fondu oprav.
U novostaveb takové starosti odpadají. Nové domy jsou připravené k nastěhování a delší čas by neměly vyžadovat žádné další investice, což může znamenat nižší měsíční příspěvek do fondu oprav. Novostavby také lépe izolují, takže spotřeba tepla na vytápění bývá nižší. To vše se pozitivně promítá do celkových měsíčních nákladů. A splátky hypotéky plus další poplatky na provoz bytu (fond oprav, zálohy na energie) tak mohou být v případě novostavby až o několik tisíc korun nižší než v případě staršího bytu.
Nutné je samozřejmě zohlednit i lokalitu, ve které se byt nachází, dopravní dostupnost nebo občanskou vybavenost. Stará zástavba může v tomto směru získat body navíc. Většina starších domů je dobře dopravně dostupná, v okolí jsou obchody, restaurace, kavárny, školy, školky apod. Novostavby mohou být naopak postaveny na zelené louce nebo na okrajích měst, což může komplikovat dojíždění do centra. Vznikají ale i developerské projekty, které jsou zasazeny do stávající výstavby, například do různých proluk v centru města.
Další otázkou je atmosféra, kterou dům dýchá. Ve starších domech tepe historie vepsaná do jejich zdí. Na druhou stranu, moderní architektura umí vytvářet působivé řešení a rozlehlou terasu budete ve starém činžáku hledat jen těžko. A tak je vše především o osobních preferencích a životním stylu.