Jak vybrat správný hromosvod

 Exterier 
13. července 2017 16:53 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dobře provedený hromosvod je jedním ze základních ochranných prvků proti úderu blesku. Shutterstock
Hromosvod je sice starý, ale stále potřebný patent. Pro majitele rodinných domů je dobré vědět co nejvíce nejen o jeho funkci, ale i o údržbě a konstrukci.

Již téměř 250 let se na budovách instalují hromosvody. Jejich úkolem je v případě úderu blesku odvést bleskový proud bezpečně do země, aniž by docházelo k požárům nebo jiným škodám.

Bez ohledu na zákonná ustanovení by se hromosvody měly instalovat vždy v těchto případech:
– když objekty zřetelně převyšují své okolí, jako např. výškové domy, věže, objekty na vrcholcích hor
– když mají objekty měkkou střešní krytinu ze dřeva, slámy nebo při jejich stavbě bylo použito lehce vznětlivých materiálů
– pokud se v objektu skladují výbušné látky, nebo instalována průmyslová zařízení potenciálně ohrožující okolí
– a samozřejmě když je třeba zvláštním způsobem ochránit osoby a kulturní hodnoty

Na každý dům je třeba zvolit ten správný typ:

Jímač, svody a uzemnění
Konstrukce hromosvodů a třída ochrany je určována podle typu střechy a použité krytiny, a pak podle velikosti, výšky, konstrukce a využití stavby. Hromosvod se skládá z jímače, svodů a uzemnění, kterým se výboj předává do země. Úkolem jímací soustavy je zachytit výboj ještě nad objektem.

Jímací soustava je navrhována podle typu a velikosti střechy a jímače by měly být vždy na jejích nejvyšších bodech. Ideální ochranu objektu by mělo tvořit spíše více jímačů s menší výškou, neboť čím vyšší jímač, tím menší prostor v okolí chrání, mohlo by se tedy stát, že okrajové části domu chráněné nebudou. Jímače jsou obvykle vyrobeny z tyče nebo drátu o průměru 8 mm a délce 30 až 60 cm. 

Další součástí jsou svody, které, jak termín naznačuje, slouží ke svedení výboje do země. Jsou rozmístěny rovnoměrně po obvodovém plášti objektu a měly by být vzdáleny od elektrických zařízení. Počet svodů určuje norma podle velikosti obvodu objektu a stupně jeho ochrany. Svody mohou být i zakryté, uložené pod omítkou v netříštivé a nevodivé trubce nebo zazděné ve spáře. Svod je spojen měřicí svorkou s vodičem zemnící soustavy a musí být označen štítkem, na kterém je vyraženo jeho číslo a typ zemniče.

Uzemňovací soustava

Posledním článkem hromosvodu je uzemňovací soustava. Jestliže je správně nainstalována, dojde v zemi k bezpečnému zneutralizování bleskového napětí. Její vývod musí být chráněn před mechanickým poškozením. U nových domů se používají základové zemniče - uzemňovací soustavy ze zemnícího pásku, vyrobeného z pozinkované oceli rozměru 30 mm x 4 mm. Tato soustava se pokládá do výkopu základů na živičnou drť a zalévá se betonem. Při správném provedení má nejdelší životnost a nejnižší, to znamená nejlepší, zemní odpor. Dříve velmi časté deskové zemniče z ocelových desek se dnes již nepoužívají.

U rekonstrukcí starších domů je možné použít tyčové zemniče z ocelové pozinkované kulatiny, ocelového pozinkovaného drátu či pásku. U domů se základovou deskou je možné s výhodou využít armovací železa v základovém betonu, která jsou nasvorkována na přiložený drát nebo pásek. Zemní odpor uzemňovací soustavy musí být menší než 10 ohm. Vývod z uzemnění by měl být vyveden také do rozvodnice hlavního domovního propojení. Pokud jde o celou hromosvodnou soustavu, měli bychom nejen instalaci, ale i údržbu svěřit odborné firmě.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda