Decking - exotická venkovní podlaha

 Exterier 
15. července 2017 06:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Terasový decking z exotických dřevin je nenahraditelný všude tam, kde ostatní dřevěné desky selhávají. Shutterstock
Pro dobrý pocit z chůze naboso jsou dřevěné terasy asi nejideálnější volbou pro venkovní podlahu. V chladnějších dnech nestudí a v horkých naopak nepálí, pohyb po nich je tedy velmi příjemný. Pokud jste se tedy již rozhodli pro terasu z masivního dřeva, stojíte před volbou konkrétního materiálu.

Decking z tropických dřevin je již několik let velmi oblíbeným řešením pro venkovní dřevěné terasy, chodníky, balkony a další venkovní plochy. Na trhu se v současné tobě můžeme setkat z celou řadou zejména tropických dřevin, které na první pohled nabízejí podobný vzhled, nicméně nabízí obrovské rozdíly ve fyzikálně mechanických vlastnostech a kvalitě dřeva.

Tento přehled jednotlivých druhů dřevin a jejich vlastností by Vám mohl při rozhodování pomoci.

Bangkirai

Bangkirai je druh indonéské dřeviny, která má velké množství druhů. Nejčastěji je pro výrobu teras z této dřeviny používán druh Shorea a některé jeho poddruhy (Selangan Batu, Yellow Balau a další). Dřevo Bangkirai je střední až světle hnědé barvy, místy se žlutými skvrnami. Menší “vadou” tohoto dřeva je častý výskyt drobných otvorů jako pozůstatků po činnosti dřevokazného hmyzu. Toto však nemá žádný vliv na užitné vlastnosti a trvanlivost terasy. 

Merbau

Merbau je z tropických dřevin pro terasu asi nejlepší volbou. Tato nejstabilnější exotická dřevina je velmi tvrdá, ale zároveň i pružná. Známo je 9 druhů, z nich nejčastěji jsou používány Binga a Palembanica. Merbau má tmavě hnědou barvu s výskytem jemného černého a žlutého žilkování. Dřevo z Merbau má též jednu zvláštnost a tou jsou krystaly síry, tvořící ve dřevě do zlatova zbarvené proužky. 

Kempas

Kempas je listnatá dřevina původem z Indonésie a Thajska. Dřevo Kempasu vyniká pestrostí svých barev. Barevná škála se pohybuje od hnědé a červené až po oranžovou a béžovou. Postupem času ale dojde ke ztmavnutí dřeva a to až do tmavě červeno-hnědé. Kempas je dřevina vyznačující se velkou hustotou a trvanlivostí, která i v evropských podmínkách přesahuje 20 let.

Garapa

Garapa je jednou nejoblíbenějších a stále častěji používaných dřevin k výrobě tarasových prken. A stejně tak je architekty stále častěji navrhována jako materiál pro použití na venkovních terasách. Dřevo Garapy se vyznačuje zlato-žlutou barvou a díky jejím různým  odstínům působí poměrně živým dojmem. Navíc je Garapa velmi stabilní a trvanlivá. Její vlastnosti jsou lepší než například u dřeva Massaranduby. Zvláštností této dřeviny je, že působením slunečního světla nedochází k jejímu tmavnutí a ani k uvolňování a vyplavování pigmentu vlivem deště.

Sibiřský modřín

Sibiřský modřín je jasným favoritem. A to pro jeho relativní velmi dobrou finanční dostupnost, zároveň i pro svůj hezký vzhled a zejména vynikající trvanlivost. Dřevo Sibiřského modřínu je skvělou alternativou k exotickým dřevinám. Pochází ze severských lesů, nejčastěji z oblasti Sibiře, kde chladnější klima zaručuje pomalý růst dřeviny. Pomalými přírůstky dřeva je tedy zajištěna jeho vysoká hustota a odolnost. Vysoký obsah specifických pryskyřic zároveň přispívá k velmi dobré trvanlivosti terasy z tohoto dřeva.
Dřevěná terasa je specifickým druhem přírodní podlahy a díky jejímu venkovnímu umístění vyžaduje oproti podlahám interiérovým minimálně každoroční čištění a obnovu povrchové úpravy. Další z možností je pak povrchově neupravovat podlahu vůbec a nechat ji přirozeně zešednout.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...