Jaký je rozdíl mezi rendlíkem, kastrolem a hrncem?
Máte doma několik hrnců, nebo vaříte také v kastrolech a rendlících? Rozdíl mezi nimi není příliš velký, přesto patří toto dělení k základním a tradičním.
Hrnec
Klasický hrnec má střední výšku a užší průměr. Má dvě uši. Vejde se obvykle i na menší plotýnku, ale pro rovnoměrné prohřátí obsahu je často potřeba pokrm v něm míchat. Průměry hrnců se nejčastěji pohybují od 10 centimetrů do 36 centimetrů. Výjimkou však nejsou ani velké hrnce s průměrem kolem 60 centimetrů.
Kastrol
Kastrol má oproti hrnci menší výšku a širší průměr. Ani jemu často nechybí dvě uši pro uchopení. Pro vaření v kastrolu je tedy potřeba použít větší plotýnku, ale díky tomu umožňuje rychlé a rovnoměrné ohřátí obsahu. Přesné kritérium rozdílu mezi hrncem a kastrolem se určuje přeměřením výšky a poloměru (ne průměru) nádoby. Hrnec má větší výšku než poloměr. Kastrol má výšku nižší než poloměr (měřeno u horního okraje nádoby).
Rendlík
Rendlík je nižší hrnec s velmi praktickou dlouhou rukojetí. Obvykle také má šikovnou nálevku. Rendlíky jsou skvělé pro ohřívání vody, mléka, vaření vajec nebo třeba pro přípravu jíšky. Stejně jako kastrol je i výraz rendlík cizí. Zatímco původem latinský kastrol k nám přišel z francouzštiny, rendlík je původem německý.
Co si pohlídat při nákupu nádobí
Nákup správného nádobí může být složitější. Záleží totiž na tom, zda máte sporák plynový (mohla by vám ohořet plastová madla), sklokeramický (pozor na ostré hrany) nebo indukční (nádobí musí být feromagnetické). Zvažte také, jestli chcete nádobí dávat nejen na sporák, ale také do trouby či mikrovlnky. Podle toho volte vhodný materiál. A stejně postupujte i co se týká použití do myčky. Velmi oblíbené jsou v poslední době nádoby s nepřilnavým povrchem (zejména smaltované, granitové nebo z titanu). Nezapomínejte ani na doplňky v podobě poklic na nádobí, které ušetří vás čas při vaření a tím pádem i energie. Další rady pro nákup kvalitního nádobí jsme popsali zde.