Moderní lednice je plná chytrých funkcí. Některé umí hodně překvapit

 Technika 
24. srpna 2018 11:09 / Marcela Plachá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Speciální funkce mohou řídit téměř celou kuchyň Shutterstock
V horkém létě jsou chladničky i mrazáky nepostradatelnou součástí každé domácnosti. A právě horké dny také prověří jejich kvalitu. Moderní lednice mohou být plné chytrých technologií a softwarů. Díky nim můžete nakupovat potraviny, přehrávat hudbu, sledovat předpověď počasí nebo si plánovat pracovní schůzky.

Do chladničky se můžete podívat bez otevírání dveří prostřednictvím chytrého telefonu nebo poklepáním na průhledné dveře, kdy se vnitřek lednice hned rozsvítí a vy si můžete zkontrolovat její obsah. Pokud si výrazně připlatíte, můžete svou chladničku ovládat dokonce hlasem. Některé zajímavé funkce ale získáte i u běžnějších modelů. Pomůžeme vám vyznat se v nich. 

Speciální funkce moderní chladničky:

 • Active Fresh Zone (Long Fresh) je speciální zásuvka, která uchová potraviny (zejména ryby a maso) déle čerstvé, mnohdy až týden.
 • Active Oxygen System (PurifAir) uvolňuje molekuly ozonu, čímž odstraňuje zápachy a předchází vzniku bakterií.
 • TasteGuard je systém, který filtruje vzduch uvnitř chladničky a odstraňuje přirozenou cestou nepříjemné pachy díky využití uhlíkového filtru.
 • CustomFlex jsou pohyblivé dveřní přihrádky v různých velikostech v prostoru dveří, díky kterým si můžete úložný prostor přizpůsobit, jak potřebujete.

 • Fresh Control (CripsFresh) umí pomocí speciálních senzorů přizpůsobit vlhkost v prostoru doporučovanému v rozmezí 70 až 85 procent. Zároveň zajišťuje rychlejší obnovení teploty, např. při otevření dvířek nebo vložení nechlazených potravin.
 • FreezeControl zajišťuje maximálně šetrné mrazení.
 • Multi-flow (FreeStore) zaručuje v celé chladničce stejnou teplotu.
 • No Frost (StopFrost) je automatický systém, který brání vytváření námrazy na vnitřních stěnách. Také zde nevzniká povlak na poličkách, ani nemáte mikroskopické částečky ledu na samotných potravinách.
 • TwinTech (Twin Cooling Plus) technologie je založena na dvou samostatných chladicích systémech (zvlášť pro chladničku a zvlášť pro mrazák). Vlhký vzduch totiž proudí optimálním způsobem a udržuje potraviny déle čerstvé, ať jsou uložené kdekoli.
 • Prázdniny (Holiday) funkci využijete v případě, že nechcete chladničku delší dobu používat, např. v době dovolené. Systém pak šetří elektrickou energii tím, že nastaví teplotu v chladničce na +15 stupňů Celsia. Přitom ale zabraňuje vzniku plísní a zápachu.
 • SmartThings umožňuje prostřednictvím ovládacího panelu ledničky ovládat i další přidružené prvky chytré domácnosti, třeba myčku, pračku nebo troubu.
 • Super Cool (Super Freeze, Shopping, Nakupování) umožňuje rychlé zchlazení a zmrazení potravin i nápojů.

Energetická třída

Při výběru nové chladničky určitě volte kategorie A+, A++ nebo A+++, protože platí, že chladničky A+ mají o 25 % nižší spotřebu než ty v kategorii pouhého A. Asi vás překvapí, že spotřeba chladničky A++ musí mít podle směrnic Evropské unie spotřebu minimálně o 70 % nižší než chladnička ve třídě D. Výrazně ušetříte, pokud budete chladničku a mrazák pravidelně odmrazovat. Úsporné je také postavit chladničku či mrazničku na temnější místo. Rozhodně se vyhněte umístění vedle tepelných zdrojů – radiátorů, přímého slunce, do blízkosti grilu, sporáku apod. Někdy stojí za vyšší spotřebou i špatné těsnění kolem dveří, protože správně nedoléhají. Také nezapomínáme jednou ročně otřít prach, zejména ze zadního kondenzátoru.  

Důležité centimetry

Vestavěné chladničky jsou méně prostorné kvůli svým rozměrům: 54 cm šířka a 55 cm hloubka. Většina samostatně stojících chladniček má 60 cm šířky i hloubky, běžný objem se pohybuje mezi 200 až 300 litry, nadstandardní nad 350 litrů. Vnitřní objem závisí rovněž na výšce spotřebiče, ale prodávají se i širší a hlubší volně stojící chladničky. Svým vnitřním prostorem vás velmi příjemně překvapí chladničky široké a hluboké kolem 70 cm. I těchto pár centimetrů navíc promění chladničku v ohromně prostornou zásobárnu potravin. Jak vybrat správnou chladničku jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu