Kompostování v paneláku? Žádný problém. Poradíme vám, jak na to

Kompostování organického odpadu vytváří vynikající plnohodnotný doplněk bohatý na živiny
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Interier 
14. srpna 2018 10:01 / Shutterstock
  4   0
Ať už chcete snížit množství vyprodukovaného odpadu nebo získat vlastní hnojivo a nemáte k těmto účelům zahradu, pak nezoufejte. Lze to i v bytě.

Kompostovat v bytě lze pomocí vermikompostéru. Ten se hodí kamkoliv, kde produkujeme biologicky rozložitelný odpad  - tedy také do kanceláře, nebo i do škol a školek, kde je využíván také ke vzdělávání dětí. Ty si mohou ze vzniklého substrátu i samy něco vypěstovat.

Vermikopostér můžete umístit do různých částí bytu – chodba, balkón, garáž, dílna apod. Důležitou podmínkou je vhodná teplota, kterou je potřeba zajistit, a tou je 20 °C a správná vlhkost substrátu. Tím zajistíte žížalám optimální podmínky. V zimě nenechávejte vermikompostér venku bez izolace, v létě ho zase nevystavujte přímému slunci, jinak by docházelo k výparu vody a k přehřívání. 

Průběh kompostování

Žížaly tráví rostlinné zbytky, jejich výměšky pak tvoří hnojivo. Přeměna bioodpadu na humus je velmi rychlá. Hnojivo, které takto strávenými zbytky získáte, můžete použít na zahrádku, pro pokojové rostliny i do truhlíků. Samotný vermikompostér je složen ze tří částí. Do spodní nádoby se sbírá tekutina, která se vytváří při kompostování, tzv. warm tea. I tu můžete skladovat a použít na hnojení. Druhá nádoba je určena na bioodpad, kterou když naplníte, přidáte další. Nádoby jsou děrované, čímž umožnují žížalám prolézat do nádob, jak potřebují. Více o tom, jak kompostovat, jsme psali zde

Co můžete kompostovat

Odkrojky zeleniny či ovoce (mimo slupky citrusových plodů), vaječné skořápky, čajové sáčky a kávovou sedlinu, uschlé lístky a květy, popel, vlasy a vousy (jsou bohaté na dusík).

Co do kompostéru nepatří

Anorganické hmoty, podestýlka od koček či hlodavců, zbytky masných a mléčných výrobků a kosti, plevele a plesnivé zbytky rostlin, oleje.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Zavřít reklamu