Okna nemusejí být fádní. Pomocí barev z nich můžete vytvořit nevšední umělecká díla

 Interier 
06. listopadu 2020 14:07 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Malovat na okno zvládnou i děti Pixabay
Zdají se vám vaše okna příliš obyčejná a fádní? Proměňte je v malířské plátno a uvidíte, že je žádný kolemjdoucí nepřehlédne. Do malování obrázků na okenní sklo zapojte i děti.

Malovat na okno mohou jak děti, tak dospělí. Pokud jste šikovní, dokážete na okně vykouzlit třeba krásný strom plný barevných ptáků, podzimní či zimní krajinu nebo geometrické obrazce připomínající vitráž. Nemusí jít hned ale o sofistikované dílo hodné malířského mistra. Zapojte do malování i své děti. Pohled na okno, které zdobí duha, květinová louka nebo cokoliv jiného, bude hned veselejší.

A je úplně jedno, zda máte doma okna plastová, hliníková nebo dřevěná. U tohoto malování jde totiž pouze a jen o sklo. Pokud chcete, aby byl obrázek trvalý, musíte si pořídit speciální barvy na sklo. Jde to ale i jinak, jednodušeji.

Stačí tempera

Kdo se na trvalou výzdobu oken necítí, může sáhnout po obyčejných temperách. A je jedno, jakou barvu využijete. Obzvláště v zimě působí moc hezky obrázky namalované jen bílou temperou, ale pokud toužíte po veselejší kresbě, sáhněte po barevných temperách. Vždy je lepší malovat hustší barvou, takže s vodou to moc nepřehánějte. Jakmile se vám obrázek přestane líbit, jednoduše jej umyjete.

Slupovací fólie

V obchodech s výtvarnými potřebami můžete pořídit také speciální fólie na sklo. Obrázek nakreslíte podle šablony na fólii a pak ji jednoduše přenesete na okno. Tento postup hravě zvládnou i malé děti. Pod fólii si dejte předlohu obrázku, který chcete překreslit.
Konturou si překreslíte obrysy obrázku a necháte cca 3-4 hodiny konturovou barvu zaschnout. Poté obrázek vybarvíte barvami na sklo. Čím větší vrstva, tím déle vydrží barvy svěží a s obrázkem se bude lépe manipulovat. Vnitřní barvy nechte 24 hodin vyschnout a potom obrázek pomalu z fólie sloupněte a nalepte na okno.

Takto vytvořený obrázek můžete opět kdykoliv odstranit, jednoduše ho z okna sloupnete. Můžete ho nalepit také na porcelán, na obkládací dlaždice, na prosklené dveře apod. U větších obrázků se doporučuje dát je po uschnutí těsně před sloupnutím na 1-2 minuty do ledničky, aby ztuhly a lépe se sloupávaly. Jinak se může stát, že se k sobě některé části přilepí. Oblíbenou zábavou je také malování na kamínky, o této technice jsme blíže psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu