Obří kameny dodají zahradám půvab. Stejně jako oblázky nebo zajímavý štěrk

Kameny v zahradě mají své kouzlo
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Exterier 
17. července 2019 10:42 / Depositphotos
  0   0
Kámen je přírodní prvek a v zahradě se bude vždy dobře vyjímat. Ať už zvolíte velký solitérní balvan, skalku, kamenné nášlapy do chodníku nebo šterkový záhon. Ale pozor! Instalovat kámen tak, aby vypadal, že je v zahradě od nepaměti, není tak jednoduché, jak se může zdát.

Lidé mají čím dál větší snahu zkrášlit své zahrady přírodním kamenem. Nádherně vypadá kámen ve spojení s nějakým vodním prvkem, ale stejně tak může být dechberoucí pohled na jeden obří balvan, dokonalou skalku či oblázky a valouny v květinových záhonech.

Kámen má ale v zahradě daleko širší uplatnění. Může posloužit jako stavební materiál pro výstavbu zpevněných ploch a chodníčků, k obkladu zahradních staveb nebo opěrných zdí i jako třeba výplň módních gabionů. A i když je kámen chladný a může sám o sobě působit tvrdým dojmem, v kombinaci s květinami nebo vodou dokáže vytvořit nádherné a harmonické scenérie.

Chce to mít cit

Jestli si ale myslíte, že osadit třeba solitérní kámen do zahrady je hračka, jste na omylu. Aby totiž kámen působil přirozeně a budil v lidech dojem, že je tu vlastně od nepaměti, musíte vědět, jak na to. Každý totiž v sobě dar v podobě citu pro estetiku nemá a byla by škoda vyhodit peníze za krásný balvan, který nakonec bude na zahradě působit jaksi nepatřičně. I proto je často vhodné přenechat tuto práci zkušenému zahradnímu architektovi.

Velké solitérní balvany, které slouží výhradně k dekoraci, se budou nejlépe vyjímat, pokud budou stát osamoceně na větší ploše.

Cena se odvíjí od druhu kamene

Ceny solitérních kamenů jsou různé. Záleží hlavně na druhu, ale samozřejmě i jeho velikosti. Například čský slivenec nebo břidlici pořídíte za 4 až 5 korun za kilo. Pokud si tedy koupíte menší 300kilogramový kámen, zaplatíte za něj kolem 1 500 korun. Kámen o váze 1 500 kg už bude stát pětkrát více. Mramorové solitéry o váze 50 - 150 kilogramů už ale seženete za cenu kolem 22 korun za kilogram. Za podobnou cenu lze pořídit i třeba onyx. Na oblíbené břidlici se dá také servírovat jídlo, jak jsme psali zde.

Pořízení kamene je jedna věc, s dalšími výdaji ale musíte počítat v souvislosti s přepravou. Stěhování kamene na určené místo není jednoduchá akce. Je potřeba proto počítat s patřičnými náklady na dopravu a mechanizaci nutnou k naložení, vyložení kamene a jeho usazení. Většinou se to neobejde bez jeřábu a nakladače. Nejen z technického, ale i z estetického hlediska by měl na usazování kamene dohlížet  odborník.

I menší kameny mají půvab

Nemusíte ale hned investovat tisíce korun do solitérních kamenů. Dobře vypadají i menší skalky, kameny, které zdobí jezírka nebo štěrkové záhony. Vždy je ale podstatné, pro jaké účely a zahradní styl kameny volíte. K jezírku se spíše hodí říční žulové valouny, do skalky naopak členité kameny, na obklady a šlapáky plochá břidlice či pískovec. Vhodným řešením je vybrat si kámen ze stejné nebo blízké lokality, kde se váš dům a zahrada nachází. Takový kámen bude vypadat nejpřirozeněji.

Skalka

Skalku vytvořte nejlépe v přirozeně vyvýšeném terénu, nebo v uměle vytvořeném valu. Kameny různých velikostí rozmístěte a usaďte nerovnoměrně tak, aby nepadaly, působily na místě přirozeně a aby byly stabilní. Meziprostory vyplňte kamennou drtí podobné struktury, jako je použitý kámen. Vzniklou skalku pak osázejte sklaničkami nebo např. zakrslými koniferami.

Nášlapy

Krásně vypadají i kamenné nášlapy v trávě, které nahradí klasický chodníček. K tomuto účelu se nejlépe hodí ploché kameny – například pískovec, břidlice nebo čedič.

Štěrkový záhon

Další možností je nahradit mulčovací kůru štěrkem, kačírkem nebo drtí. Vzniknou vám tak zajmavé štěrkové záhony. Pro mnohé rostliny, zejména pro trvalky a bylinky, je tento typ mulče snesitelnější. Jeho výhodou je i to, že na rozdíl od mulčovací kůry se nerozkládá a nemusí se v následujících letech tak často doplňovat. Podobně lze i pomocí kamene plošně vytvořit suťové záhony nebo suchý potok.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Chtěli byste vědět, kdy zemřete? Vědci hledají teorie, jak výsledek poměrně jednoduše zjistit

Tech

Ve vojenských laboratořích zřejmě vzniká zbraň, která bude umět zabíjet na základě zadání DNA nebo...

Dům a zahrada

Kotoučová pila je dobrý pomocník, dodržujte ale zásady bezpečnosti

Zavřít reklamu