Nordic styl neznamená v interiéru jen kombinaci bílé a černé

Skandinávský interiér je především záplava bílé barvy a jednoduchý design
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
12. října 2017 06:56 / Shutterstock
  0   0
Minimalistický a praktický styl se skandinávskými kořeny, v němž funkce a krása jsou vždy ruku v ruce, vychází původně ze zařízení veřejných prostor, jako jsou školy nebo nemocnice. Jde o čisté interiéry s perfektním citem pro detail a doplňky, kde všeho je přesně tak akorát.

Kvůli nedostatku světla ve skandinávských zemích je základem stylu bílá barva včetně nábytku, díky níž většina zařízení co nejvíce odráží světlo. Nebylo to tak ale vždy. Skandinávské země byly před několika staletími ty nejchudší a bílý nábytek si mohl dovolit málokdo. Tuto tradici si dnes Skandinávci připomínají spíš na menších kusech nábytku, které jsou vyrobené z masivního dřeva a kopírují tvary těch původních.

Ve stylu se právě kvůli zdůrazněné funkčnosti objevuje spousta industriálních prvků, včetně například medicínských kabinetů, nábytku na kolečkách nebo továrenských lamp.

Nordic styl ale zdaleka není jen bíílá a černá barva. V minimalistickém pojetí se objevují všechny barvy přírody, převážně pak skandinávských lesů. Je ale pravdou, že ve skandinávských interiérech najdete barev asi nejméně. Nábytek by měl být ze světlého dřeva nebo v přírodních barvách jako je bílá nebo šedá, stejně jako podlahy. Černá přidává do interiéru dynamiku a objevuje se spíš na doplňcích. Vizuální teplo do interiéru nedodávají barvy, ale přírodní materiály, které fungují jako optická kamínka.

Při zařizování platí jedna zásada, a tou je jednoduchost. Nejde ale rozhodně o to, bydlet mezi holými stěnami, ale mít přesně to, co daná místnost potřebuje. Interiér také můžete zateplit měkkými přírodními textiliemi s výraznou strukturou.

Pokud chcete svůj byt vybavit v Nordic stylu, zaměřte se na kvalitu a nakupujte kusy na celý život. Vybírejte jednoduchý design bez složitého zdobení. S nábytkem pracujte v blocích a využívejte výšku místnosti, získáte tak volný prostor. Důležité je i osvětlení a prosvětlení temných koutů. Na podlahu volte prkna nebo parkety, chybu neuděláte ani dlažbou.

Nordic styl je divoký a přesto v sobě skrývá řád. Možná právě proto se stává stále více moderní i v našich končinách. Snoubí v sobě klid čisté severské přírody s tradičními prvky skandinávského designu. Z materiálů mu dominuje nejčastěji dřevo, sklo a kov.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové našli první lidskou pec starou přes šest tisíc let

Tech

Americké ponorky se budou schovávat v norském podzemním zařízení známém z Jamese Bonda

Dům a zahrada

I zahrada potřebuje na podzim generální úklid. Připomeňme si, na co nezapomenout

Zavřít reklamu