Vytvořte si zdravou domácí pracovnu. Stačí dodržet několik málo pravidel
Pracovat na notebooku na gauči u televize může být jednorázově příjemné, ale abyste si zachovali zdravou páteř i zdravý rozum, práce z domova vyžaduje komplexnější přístup. Mezi základní stavební kameny zdravé domácí kanceláře patří vyhrazení pracovního místa s dostatkem světla, pracovní plochy a kvalitní židlí. Vytvoření takového prostoru se stává v současné situaci při práci z domova nezbytností.
Kousek vlastního prostoru
Vyhrazení vlastního pracovního místa je pro udržení pracovní morálky nezbytné. Pokud se během dne přesouváte s prací od jídelního stolu na gauč k televizi a končíváte v posteli v ložnici před spaním, zaděláváte si nejen na bolesti zad, ale také zbytečně plýtváte časem. Protože z podstaty věci není možné udržet plnou pozornost a soustředit se na požadovaný pracovní úkol, pokud nemáte prostor sami pro sebe, ale musíte v rámci bytu či domu přebíhat, podle toho, kde je zrovna volno a uhýbat zbytku rodiny. Práce se tak stává neefektivní a s každým vyrušením nebo přesouváním ztrácíte drahocenný čas, než se do práce opětovně zaberete.
Vyberte si proto místo třeba v rohu místnosti, kam umístíte pracovní stůl, na který si můžete pohodlně odložit veškeré potřebné pracovní podklady, IT techniku a další vybavení pro práci. Vašemu duševnímu zdraví prospěje, pokud si například pořídíte uzavíratelný stůl s roletou, aby bylo všem na první pohled jasné, zda zrovna pracujete, nebo ne. Takové místo se stane vaším útočištěm, ve kterém můžete v klidu pracovat.
Pokud si plánujete v blízké budoucnosti pořídit nový byt či dům, vyplatí se počítat s jednou místností vyhrazenou vyloženě pro pracovnu, která bude pro práci z domu stoprocentně určena a vybavena. Podle aktuálních dat realitní a developerské společnosti Getberg stále více lidí vybírá bydlení právě s ohledem na zařízení jedné místnosti navíc čistě pro potřeby homeoffice.
Dostatek světla je na prvním místě
Nikomu na veselé mysli nepřidá tmavý roh místnosti nebo temná komora, kde každý den stráví třeba i 8 hodin zavřený s počítačem a svou prací. I když jsou možnosti doma omezené, je dobré pohlížet na domácí kancelář i v dlouhodobějším horizontu. Nemusíte budovat samostatné místnosti, ale útulný kout či část místnosti s dostatkem denního světla a možností přisvítit si příjemným umělým osvětlením může velmi pozitivně ovlivnit nejen váš přístup k práci, kterou tak zvládnete rychleji a bude méně upadat nejen vaše pracovní morálka, ale dobrá psychická pohoda.
„Pro duševní zdraví nejen při práci je nezbytné právě denní světlo, které ovlivňuje náš přirozený biorytmus. Naše tělo se tak přizpůsobuje denní době, díky možnosti vnímat změnu světla. Proto tam, kde není možnost umístění pracovního stolu u okna, je dobré zvážit možnost přivést k pracovnímu stolu denní světlo jinou cestou, jednou z nich mohou být například světlovody,“ doporučuje Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.
Zapomínat ale nesmíte ani na umělé osvětlení, které je pak nepostradatelné ve večerních hodinách. Především teplé tóny světla pomohou atmosféru při práci zpříjemnit. Záleží ovšem také na tom, zda pracujete na počítači či notebooku, kde nepotřebujete tolik světla, nebo kreslíte či tvoříte a tyto činnosti vyžadují více světla. „Prosvětlení prostoru může pomoci také vhodné umístění zrcadla, které umí světlo v prostoru znásobit a vytvoří tak vhodnou pracovní atmosféru,“ řekla Lucie Hronová ze společnosti Amirro.
Kvalitní pracovní židle
Alfou a omegou každého pracovní místa je bezesporu kvalitní židle. Jídelní židle byla na přechodnou dobu sice dostačující, ale pro pohodlnou práci je kancelářská židle nezbytnou součástí domácí kanceláře. Židle vhodná pro práci by tedy měla být anatomicky tvarovaná a přizpůsobená potřebám páteře při sezení u práce. Kvalitní pracovní židle a správný sed tak pomohou předejít mnohdy i chronickým potížím způsobeným dlouhodobým sezením. Důležité je proto dbát na uspořádání pracoviště tak, abyste mohli sedět správně a bez většího přetížení a nemuseli se hrbit.
„Správný sed vypadá tak, že obě nohy jsou opřené celým chodidlem o podlahu, rozkročené asi na šířku pánve. Tento posed je spíše typický pro muže a ženám občas dělá problémy, proto je ze začátku potřeba si na to opravdu zvyknout a nedávat nohy přes sebe. Kotníky, kolena a kyčle by měly ideálně svírat pravý úhel. K tomu vám pomůže správný výběr židle, která by měla být co nejvíce nastavitelná. Tělo držíte pokud možno vyvážené všemi směry, včetně hlavy. Velmi důležité je měnit občas polohu a podepřít si tělo tak, aby si svaly odpočaly. Při práci na počítači si dělejte přestávky nejen na protažení a uvolnění těla, ale také rukou,“ uzavřela lékařka Michaela Tomanová. O problémech, které může některým lidem práce z domova přinést, jsme psali zde.