Kdo chce šetřit přírodu, může si vánoční stromek pronajmout

 Tipy a inspirace 
16. prosince 2020 17:16 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Stromeček v květináči si můžete i pronajmout Depositphotos
Živý vánoční stromeček je klasika. Někdo si pořídí řezaný, jiný dává přednost stromku v květináči. Čím dál větší oblibu ale získává i služba zajišťující pronájem stromků.

Ekologie je téma, které se v posledních letech skloňuje ve všech pádech. A promítá se v mnoha oblastech života, Vánoce nevyjímaje. I proto je například o stromky v květináčích tak velký zájem. Lidé si jednoduše pořídí stromeček v květináči a poté ho zasadí do země na své zahradě. Jenže každý nemá zahradu. Nemusí ale zoufat. Pokud si nechcete koupit stromek řezaný, ale chcete živý, jednoduše si stromek pronajměte.

Půjčovny stromků

Půjčoven stromků existuje několik, pořád jich ale není dost, aby pokryly poptávku. Ta rozhodně převyšuje nabídku. Po Praze obvykle nabízejí firmy rozvoz stromků zdarma, pokud jej potřebujete dovézt jinam, budete si muset připlatit za dopravu. V některých půjčovnách jsou už stromky beznadějně rozebrané, najdou se ale i takové, které objednávky přijímají až takřka do Štědrého dne.

Výhody pronajatého stromku

Především vás může těšit fakt, že stromek nenajde využití jen o Vánocích. Ani vám třeba neuschne, pokud se třeba strom v květináči rozhodnete zasadit na zahradě. Zcela vám také odpadnou starosti s dopravou, půjčovna vám stromek obvykle dopraví doslova až do bytu. Vzhledem k tomu, že zapůjčený stromeček je třeba také zásobovat vodou, získáte ke stromku rovnou také misku pod květináč.

Pokud se pro pronájem stromku rozhodnete, můžete se z něj těšit dva týdny. Pak si jej z vašeho obývacího pokoje firma opět odveze. Doba výpůjčky je omezená záměrně, jen tak totiž bude stromek v perfektní kondici.

Bez péče to nepůjde

Pokud jste si však mysleli, že o zapůjčený stromek se nemusíte starat, jste na omylu. Pokud byste ho totiž jakkoliv zničili, museli byste škodu firmě uhradit. Aby stromeček neutrpěl žádnou újmu, je třeba mu vybrat vhodné místo. Rozhodně jej neumisťujte k topení nebo k oknu, do kterého příliš svítí slunce. Stromku je lépe na místě, kde má méně světla, ale je tam chladněji, než aby tomu bylo naopak.

Dva týdny v normálně vytápěném bytě by měl stromek v pohodě vydržet, ale jestli chcete a můžete, dejte jej ještě před Štědrým dnem a ihned po něm někam na chodbu nebo ven. Čím méně času stromek stráví v teple, tím lépe. Každý den se počítá.

Jinak stromek nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Důležité je ho zalít ihned po převzetí a poté přibližně 1x za 2-3 dny. A to takovým množstvím vody, aby v micse stála voda. Ideálně by voda v misce měla stát jeden - maximálně dva dny, ne déle. Pokud chcete stromku přilepšit, můžete mu občas orosit jehličí či ho ochladit kouskem ledu nebo sněhu. Tři dny před odvozem stromek zalijte naposledy a též z misky vylijte či odsajte případnou přebytečnou vodu. Ať není květináč příliš těžký a nekape z něj voda.

Cena se různí

Každá půjčovna má své ceny. Liší se podle druhu stromku i jeho velikosti. Malé stromečky lze půjčit už za pětistovku. Nejčastěji mají lidé zájem o stromky kolem 130 centimetrů, které si lze půjčit za 800 až 1000 korun, větší stromky pak vyjdou i na 1500 korun. O tom, jak živý stromek přepravit od prodejce domů, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině