Potřebujete opticky zvětšit místnost? Správná barevná kombinace stěn a stropu dokáže divy

 Interier 
26. října 2019 14:04 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Barvy dokáží byt totálně proměnit Depositphotos
Ne každý má to štěstí, že bydlí v prostorném a prosvětleném bytě. I stísněné místnosti lze ale opticky zvětšit, a to pomocí několika různých fíglů. Například barevností stěn a stropů.

Bytoví architekti a designeři moc dobře vědí, že barevnost stěn a stropů dokáže s bytem doslova zázraky. Můžete pokoje opticky zkracovat či zvětšovat a pomocí vzorů na výšku či světlého stropu alespoň pocitově místnost zvýšit, světlými stěnami místnost protáhnout. Chce to jen vědět, jak na to.

Hra barev

Světlé tóny stěn mohou opticky dohnat deficit světla v místnosti. Platí zde princip dvou základních tónů, např. chladných, které čekají na třetí silně barevný odstín, který vdechne místnosti život a energii.

A záleží na každém jedinci, zda kombinuje šedou, bílou a akcentem bude výrazný tvar nábytku v jedné z barev nebo dva odstíny šedé doplní tmavou zelenou či purpurovou. Místnosti můžete kombinací pastelových odstínů zelené a béžové vdechnout jarní náladu. Stejně tak pastelová žlutá a béžové odstíny společně s oranžovou rozsvítí místnost letně.

Nebojte se vzorů

Stěna nemusí být jednobarevná, může být z několika odstínů včetně možného akcentu. Může jí vévodit vlna, proužek, pruh, čtverce, květinové ornamenty, rustikální vzory. To vše svisle, vodorovně nebo i šikmo. Jen si dejte pozor a držte se známého úsloví, že někdy méně je více.

Vhodným prvkem přechodu stěny na strop je vynechání pruhu pod stropem nebo zjemnění přechodu vložením pruhu nebo nestejných proužků. Toto řešení nenásilně propojí rozdílné barvy stropu a stěn. Vodorovně proužkovaná stěna místnost protáhne, svisle naopak zkrátí.

V interiéru lze také uplatnit různé linie, geometrické vzory fungující jako vizuální klam nebo efekt, který stěnu zvětší, zmenší, roztančí či zakřiví. Část těchto hříček je založena na barevnosti a její kombinaci.

Důležitá je i barva stropu

Součástí barevného řešení interiéru je i barva stropu. Kupříkladu tmavý strop snižuje opticky světlou výšku a naopak.

Barevnost stropu může být vymezena různými římsami, rozetami, odskoky, lemováním, nestejnou výškou stropu apod. Tmavé matové stropy snižují vysoké stropy.

Optické úpravy interiéru

  • Potřebujete-li prostor rozšířit do stran i do výše, použijte sytější tóny barev na podlahu a stěny i strop ponechejte světlé.
  • Aby vysoká a úzká místnost vypadala nižší a širší, vymalujte strop barvou tmavší, než bude na stěnách. Také pro podlahovou krytinu zvolte tmavší valéry.
  • Místnost bude vypadat širší, když kromě podlahy zvolíte barevnou i zadní stěnu.
  • Místnost opticky prohloubíte a zároveň zúžíte, když barevně vymalujete boční stěny. Tím zároveň docílíte, že zadní stěna, podlaha i strop se budou zdát větší.
  • Místnost bude vypadat vyšší, když na její zadní stěně použijete dekor svislých pruhů. Širší pruhy opět efekt umocní. Příčné pruhy místnost pohledově rozšíří a sníží strop.
  • Prostor zvětšují a prodlužují také podélné pruhy na podlaze. Pokud budou pruhy širší a barvy sytější, dojem se umocní. Příčné pruhy na podlaze místnost opticky rozšíří, ale zároveň zkrátí. O tom, jak moc nás barvy v interiéru ovlivňují, jsme psali zde.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...