Dřevěná podlaha vypadá skvěle. Její údržba má ale svá jasně daná pravidla

 Interier 
14. října 2019 10:56 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Údržba dřevěné podlahy není složitá Depositphotos
Pokud si zařizujete byt či dům a rozhodli jste se pro dřevěnou podlahu, určitě jste neudělali chybu. Podlaha vám jistě vydrží dlouhé roky, ale má to jeden háček. Musíte vědět, jak se o ni starat, aby vypadala dlouho jako nová.

Dřevo je přírodní materiál, který reaguje na změny vlhkosti a teploty. Ideálně by se vlhkost v bytě měla pohybovat v rozmezí 40 - 60 %. Tato vlhkost je ideální nejen pro dřevěnou podlahu, ale i pro lidské zdraví. Pokud bude vlhkost nižší (mnohdy v zimě klesá pod 30 %) může dojít k sesychání podlahy a následné tvorbě spár převážně na krátkých spojích. Při vyšší vlhkosti dochází k bobtnání podlahy. Nehledě na to, že v našich klimatických podmínkách pokud je vlhkost dlouhodobě nad 70 %, tak dochází k tvorbě plísní.

Podlahu je možné bez obav vytřít mokrým, avšak dobře vyždímaným hadrem. Po vytření by měla podlaha být během několika minut suchá. Ačkoli se může zdát, že je údržba dřevěné podlahy něco náročného, není tomu tak. Jen je třeba dodržet několik zásad. V prvé řadě je nutné pečovat o dřevěnou podlahu pravidelně po celý rok. Jedině tak si zachová svůj unikátní vzhled a prodlouží se její životnost. Speciální přípravky se dělí zvlášť na ty, které jsou určené pro lakované a voskované podlahy.

Lakované dřevěné podlahy

Lakované podlahy jsou již z výroby opatřeny několika vrstvami laku tvrzeného UV zářením. Údržba lakovaných podlah je poměrně snadná a nenáročná. Z podlahy ošetřené vrstvou laku vše jednoduše setřete. K údržbě slouží mýdla pro lakované podlahy. Nevýhodou lakované podlahy je její náchylnost k poškrábání. Pak je nutné podlahu přebrousit a znovu nalakovat, protože lakované podlahy nelze na rozdíl od olejovaných opravit lokálně.

Olejované dřevěné podlahy

Tyto podlahy díky nanesené voskové vrstvě vynikají svým sametovým vzhledem, přirozenou strukturou a nezaměnitelnou barevností dřeva. Oproti lakované dřevěné podlaze méně kloužou a snáze odolávají oděrkám.

Běžnou údržbu je vhodné provádět vysáváním a pak mopem. Podlahu vytírejte buď čistou vodou nebo olejovým mýdlem. Olejové mýdlo obsahuje 50 % mýdla a 50 % oleje. Při každém vytírání tak obnovujete povrchovou úpravu podlahy. Nikdy nepoužívejte běžné domácí saponáty typu Jar atd. Těmito saponáty podlahu odmastíte, tudíž z ní vymyjete voskový olej, a přijdete tak o povrchovou úpravu. Odborníci nedoporučují používat ani různá rozpouštědla a jakákoli ředidla.

Jak zatočit se škrábanci

I když se budete s podlahou mazlit a perfektně se o ni starat, stejně se čas od času nejspíš nevyhnete oděrkám. Poradímme vám, jak se jich zbavit:

  • Jemné škrábance jednoduše rozleštíte voskem na podlahy.
  • Větší poškození je potřeba zabrousit a znovu ošetřit olejem nebo lakem, podle toho, jak máte ošetřenou celou podlahu.
  • S naštípnutím podlahy si poradí tmel na dřevo ve stejné barvě.
  • Vždy se snažte škrábancům a oděrům podlahy co nejvíce předcházet. Prevence je lepší než následné řešení vzniklých škod.

Nábytek v místnosti

Nohy stolů, židlí či skříní je vhodné podlepit měkkou podložkou (filc, guma), které zamezí poškrábání laku. Drobné kamínky a písek mohou též způsobit nežádoucí poškození, takže je nutné pravidelně uklízet, aby se tyto drobné nečistoty z venku nedostaly do styku s dřevěnou podlahou. O tom, jak pečovat o dřevěný nábytek, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...