Krbová kamna jsou skvělý zdroj vytápění. Podle čeho vybírat?

 Interier 
13. října 2019 10:46 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Jak vybrat ta krbová kamna nejlepší pro váš interiér? Shutterstock
Krbová kamna jsou nejenom krásný doplněk interiéru, ale také skvělý zdroj vytápění. Uvažujte o nich? Pak vám pomohou následující rady.

Před výběrem krbových kamen si musíme uvědomit, co doopravdy od krbových kamen očekáváme a jaká krbová kamna se k našemu účelu budou hodit. Při správném výběru lze ušetřit spoustu peněz, a proto výběr kamen nijak nepodceňujte. A rozhodně se neřiďte designem. Ten by měl být až na posledním místě vašeho výběru. 

Hlavní je výkon

Vzhled kamen je určitě důležitý, ale mnohem podstatnější, na co byste se v první řadě měli zaměřit, je jejich výkon. Ten musí být samozřejmě dostatečný, aby kamna byla schopna vytopit celý prostor, ale nesmí být ani přehnaný. Protože pokud byste si koupili kamna předimenzovaná, mohli byste zaplakat nad výdělkem. V malém prostoru mohou napáchat škody v podobě popraskaných podlah či dřevěného nábytku. Naopak poddimenzovaná kamna se zase přetápějí a vysokou teplotou mohou poškodit kouřovod.

Trošku matematiky

Musíte, si uvědomit, kolik m3 budou muset krbová kamna vytápět. Obecně se dá tvrdit, že 1 kW výkonu kamen pohodlně vytopí 20 m3 obytného prostoru ve staré zástavbě, u novostaveb činí výkon 1 kW na 40 m3. Takže jakmile budete v obchodě, bedlivě sledujte štítky krbových kamen. Podle nich snadno zjistíte, jaká kamna jsou pro vaše prostory nejvhodnější. 

Kachlová nebo plechová

Až si ujasníte výkon, pak musíte vědět, jak často a pro jaké účely budete kamna používat. Mějte na paměti, že krbová kamna s plechovým pláštěm se rychleji zahřejí, takže představuji ideální řešení pro nepravidelně vytápěné chaty a chalupy. Kachlová kamna vnesou zase do interiéru více romantiky, navíc mají dlouhou životnost, vysokou tepelnou účinnost a ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva, protože kachle skvěle akumulují teplo a uvolňují ho postupně. Litinová kamna se zase rychle zahřejí a dokážou akumulovat sálavé teplo. Pokud ale hledáte kamna s vysokým výkonem, jděte do peletových. 

Hlavní je bezpečnost

Pamatujte si, že kamna musejí vždy stát na nehořlavém materiálu, třeba na dlažbě. Pokud máte plovoucí podlahu, dejte pod ně izolační desku z plechu či skla, která musí přesahovat po stranách a vzadu minimálně o 10 cm a vpředu o 30 cm. Dbejte na to, aby v bezprostředním okolí kamen nestály žádné hořlavé předměty, posezení dejte  minimálně 2 m od kamen.

Rady pro začátečníky

Při používání krbových kamen dodržujte určitá pravidla. Při podpalování nepoužívejte novinový papír ani jiný odpad. Dřevo na topení by mělo být dobře proschlé. Jednak má vyšší výhřevnost, také méně kouří, takže tolik neušpiní sklo na dvířkách. Nejlépe, ale také nejrychleji hoří bříza a smrk, nejvyšší výhřevnost má tvrdé dřevo dubové nebo bukové. Topit se dá rovněž peletami či briketami. Pravidelně vyprazdňujte nádobu na popel. Ale nevyhazujte jej hned. Má ještě další uplatnění, o kterém jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...