Koberec nejen jako okrasa: Vyberte ten správný pro váš domov

 Interier 
20. listopadu 2018 12:30 / Martina Langová
  0
📷
11 fotografií v galerii
Koberec dělá naše bydlení útulnějším Shutterstock
Jsou oblíbenou součástí našich domácností. Není divu. Krom toho, že koberec náš byt zdobí, tak jej také zatepluje a dělá naše bydlení příjemnějším a útulnějším.

Aby nám doma však bylo opravdu dobře, musí naše doplňky společně ladit. I koberec musíme vybrat takový, aby nejen zdobil, ale zároveň plnil účel, jaký od něj očekáváme. Tím je v tomto ročním období rozhodně zateplení.

Vybírejte s rozmyslem

Před koupí koberce samotného se musíme nejprve dobře rozmyslet, kam a proč jej chceme položit. Podle toho pak budeme volit tloušťku či druh materiálu. Nejobvyklejšími místnostmi, kam se koberec hodí dát, je dětský pokoj, obývák a ložnice. Naopak velmi nepraktickými místnostmi pro pokládku koberce jsou chodby, koupelna či kuchyň.

Druh koberce

Poté, co budeme mít jasno v tom, kam koberec chceme umístit, si musíme rozmyslet i to, jestli by měl být kusový nebo celoplošný. V případě celoplošného je nutné místnost dobře změřit a počítat s následnou instalací koberce, což v případě většího množství nábytku není zcela jednoduchá záležitost. Tudíž i toto musíme mít na paměti a podle toho se zařídit. Možným kompromisem, pokud nechceme pokládat celoplošný koberec, je koupě velkého kusového koberce. Udělá stejnou službu, ale vyhneme se komplikacím s pokládkou celoplošného. 

Akustika i teplo

Zvlášť v případě dětského pokoje je vhodné pořídit silnější koberec. Jednak bude perfektně izolovat chlad od podlahy a dětem tam bude tepleji. Hovoří se o tom, že takto můžeme mít v místnosti až o čtvrtinu více tepla než bez koberce. Tedy šetříme i náklady na energie. A navíc koberec v místnosti vytvoří lepší akustiku. Což právě v případě dětského pokoje není rozhodně k zahození. 

Výběr materiálu

Do obýváku je vhodný dekorativní kusový koberec s dlouhým chlupem. Stejně tak i do ložnice. V případě ostatních místností volte spíše koberec s nízkým vlasem. Koberce z umělého vlákna se nazývají syntetické a patří k těm levnějším. Nejčastěji jsou z polyamidu, polyesteru, polyakrylu a polypropylenu. Mají dobré antistatické vlastnosti, nižší pořizovací cenu, jsou odolnější proti roztočům, ale mají i své nevýhody. Mezi ně patří nižší životnost, náchylnost na vymačkání a poškození vlákna v zatěžovaných místech.

Mnohem dražší jsou pak koberce z přírodních materiálů. Nejčastěji jsou to vlna, hedvábí a bavlna. Ideálním kompromisem mezi přírodním a syntetickým kobercem je koberec kombinovaný, který je v různém poměru vyroben z obou materiálů. Koberce z přírodních materiálů mají skvělé izolační schopnosti, jsou příjemné na dotyk a mají výbornou schopnost regenerace po zatížení. Navíc dokážou regulovat vlhkost v místnosti. Nadměrnou vlhkost pohltit a v suchému pokoji naopak vlhkost dodat. 

Dbejte i na to, aby se daly dobře čistit. Co se týče barevnosti, jsou dnes v módě koberce zemitých barev a především jednobarevné. Těžké vzory a syté barvy jsou již v propadlišti dějin, po těch nekoukejte. 

Sledujte symboly

1) Třída zátěže. Symboly třídy zátěže jsou jedním z nejdůležitějších vodítek při výběru kvalitního koberce, PVC i jiných podlahovin. V zásadě existují tři třídy zátěže – domácí, komerční a průmyslovou. Symboly třídy zátěže naleznete ve fotogalerii.

2) Třída komfortu koberců. Vypovídá o jemnosti a měkkosti při doteku. Třída komfortu doteku je označována jednou až pěti hvězdičkami. Přitom platí, že čím více hvězdiček na symbolu najdete, tím komfortnější je daná podlahovina na dotek. Symboly třídy komfortu naleznete ve fotogalerii.

3) Další symboly. (Použití kolečkové židle, použití podlahového topení, použití na schodiště, použití ve vlhkém prostředí, zvýšená bezpečnost – nehořlavost, útlum zvuku a další symboly, které rozhodně s prodejcem proberte a na vše nejasné se zeptejte).

Díky symbolům se dozvíte o vlastnostech, které předmětný výrobek má. Prozradí vám, zda je koberec vhodný do domácího prostředí, do které místnosti se hodí, jak je komfortní, vůči čemu všemu je odolný i jakou snese zátěž. 

Zvířecí mazlíčci

Pokud doma máte psy nebo kočky, pak je nutné brát tento fakt v potaz i při pořizování nového koberce. Údržba musí být jednoduchá a neměly by na něm příliš ulpívat dlouhé chlupy. Koberců se ale rozhodně bát nemusíte. O výhodách koberců si více přečtěte v našem článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Dům a zahrada

Jak se nenapálit a koupit dobrou domácí pálenku. Naučte se poznat opravdu kvalitní destilát

Zavřít reklamu